Zobacz także naszą specjalistyczną stronę: TwojeObligacje.pl
Na początku bieżącego roku do naszej Kancelarii Prawnej zgłosiło swoje sprawy wielu klientów poszkodowanych w wskutek sprzedaży instrumentów finansowych FIZ W INVESTMENTS. Nasi klienci nabyli fundusze na warunkach tzw. missellingu – sprzedano im produkt, który nie odpowiadał potrzebom nabywcy wykorzystując przy tym brak wiedzy o instrumentach finansowych tego rodzaju.
FIZ otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) karę w wysokości 10 mln zł w 2019 r. W czerwcu 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję KNF i umorzył postępowanie, jednak KNF zapowiedział złożenie skargi kasacyjnej. Obecnie jednak końcem września 2021 roku w sprawie zapadł precedensowy wyrok. Sąd Okręgowy w Kielcach uwzględnił w całości żądanie powoda, który od Alior Bank S.A. zażądał ponad 200 000 zł odszkodowania za inwestycje związane z W Investments. Powód odzyska wszystkie wpłacone fundusze, jeśli wyrok się uprawomocni. Tematem funduszy W INVESTMENTS zajmowaliśmy się już w połowie 2019 roku.
Polega on na zaproponowaniu nabywcy produktów niedopasowanych do jego potrzeb. Najczęściej problem występuje branży bankowości, ubezpieczeń i pożyczkowej. Missellingiem nazwać można działania różnego typu, które na celu mają wprowadzenie potencjalnego odbiorcy w błąd. W zakres zjawiska wchodzą także niedokładne informacje dotyczące opłat dodatkowych, ryzyka lub opisu i charakterystyki produktu. Dla przykładu zachęcanie klienta do zakupu ubezpieczenia przy ubieganiu się o pożyczkę lub kredyt, będzie właśnie missellingu. Ubezpieczenie jest niepotrzebne w takiej sytuacji zupełnie niepotrzebne, a jedynie podwyższa całkowity koszt zobowiązania.
Na podstawie orzeczenia sądu w Kielcach pomiędzy poszkodowanym, a Alior Bank S.A. zawarto umowę o tzw. “świadczenie usługi doradztwa inwestycyjnego”. W tym wypadku Alior Bank dopuścił się uchybień w procesie dystrybucji certyfikatów inwestycyjnych. Należały one w tym kontekście do funduszu SGB WI Lasy Polskie, czyli pokrewnego z W Investments. Ponadto Alior Bank S.A. nie poinformował swojego klienta o ryzyku związanym z transakcją. W tej sprawie warto wspomnieć, że nabywca jasno zakomunikował, że nie akceptuje utraty środków. Warunkiem zgody z jego strony do zapisu na certyfikaty był więc brak ryzyka. W efekcie działań Alior Banku kapitał zainwestowany został utracony.
Podejście sądu w Kielcach może mieć znaczenie precedensowe dla wielu procesów w sprawach produktów finansowych. Wyrok wskazuje na to, że w sytuacji gdy zwrotu z inwestycji nie będzie, to już w chwili uzyskania takiej informacji można dochodzić odszkodowania. Nie jest konieczne oczekiwanie na żadne formalne potwierdzenie zaistniałej sytuacji. Wedle przewidywań Alior Bank złoży w tej sprawie apelację, która będzie rozpoznawana przez Sąd Apelacyjny w Krakowie. Na ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie funduszy W INVESTMENTS trzeba będzie jeszcze nieco poczekać. Podobna sprawa misselingu dotyczyła tematu, który omawialiśmy w sprawie obligacji GetBack.
Środki i opłaty prowizyjne zainwestowane przez klienta w sprawie rozpatrywanej w Kielcach są szkodą, która jest rzeczywista, mierzalna i już istnieje. Alior Bank S.A. w procesie dystrybucji certyfikatów inwestycyjnych dopuścił się uchybień i po uprawomocnieniu wyroku będzie musiał wypłacić odszkodowanie.
Nasza kancelaria prawna prowadzi wiele spraw związanych z W INVESTMENTS. Nasi klienci zostali poszkodowani w związku z misselingiem i w wyniku uprawomocnienia się wyroku z Kielc – będą mogli ubiegać się o zwroty utraconych środków. Każda sprawa jest jednak nieco inna i wymaga podejścia w sposób spersonalizowany. Przyjdź i skonsultuj się z naszymi adwokatami oraz prawnikami. Doradzimy Ci i wspólnie opracujemy plan działania!
Radca prawny / Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa