Na pierwszy rzut oka, wydawałoby się, że nie ma nic trudniejszego od tego, by legalnie zacząć prowadzenie biznesu w dziedzinie, związanej z konopiami , a co za tym idzie produkcją lub dystrybucją produktów, z zawartością CBD. Regulację prawne nie dają pewności, a osoby z najbliższego otoczenia odradzają od tego pomysłu, argumentując, iż jest to orzeszek trudny do zgryzienia? Otóż nie dla prawników z Kancelarii Prawniczej KHG. Dbamy o konkrety i staramy się wyłuskać wiedzę, która będzie pożyteczna w praktyce, nawet tam gdzie zasoby tej wiedzy są skąpe. Na dowód posiadania przez nas unikalnych informacji związanych z CBD, proponuję w dzisiejszym artykule rozważyć kwestię, „Jak rozpocząć działalność gospodarczą z wykorzystaniem CBD?”
Są różne odmiany konopi. Oprócz Cannabis sativa (konopie siewne, konopie włókniste), które będą przedmiotem dzisiejszego omówienia, istnieją też Cannabis indica (o wysokich właściwościach odurzających) oraz Cannabis ruderalis (konopie dzikie).
Jak wiadomo uprawiać konopie można do różnych celów związanych np. z przemysłem farmaceutycznym, włókienniczym, celulozowo-papierniczym, spożywczym czy chemicznym. Warto jednak mieć świadomość, iż regulację prawne nie są jednolite we wszystkich z wyżej wymienionych przypadków. Spore ograniczenia dotyczą branży spożywczej, gdyż artykuły spożywcze mocno związane ze zdrowiem człowieka. Co prawda prawo polskie nie zabrania sprzedaży produkcji z konopi włóknistych, w których suma zawartości delta- -9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego) w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,20% w przeliczeniu na suchą masę, to jednak na poziomie prawa unijnego obowiązują restrykcję, związane z zaliczaniem przedmiotowej produkcji do kategorii nowej żywności tzw. novel food. Istnienie katalogu nowej żywności nie pozwala wprowadzeniu na rynki krajowe produkcji, której brak szkodliwości na organizm człowieka nie jest wykazany lub brak jest historii konsumpcji danego produktu, co by świadczyło o braku szkodliwego wpływu na zdrowie ludzkie. Oczywiście są pewne rozwiązania, które umożliwiają sprzedaż produkcji, z zawartością CBD jak np. podania na etykiecie, iż produkt nie jest przeznaczony do spożycia albo, że producent rekomenduje zewnętrzne użycie danego produktu, jednak taka „antyreklama” może negatywnie oddziaływać na dobre imię i firmę prowadzącego działalność związaną z omawianą produkcją.
Żeby zacząć samodzielnie uprawiać konopie, potrzeba uzyskać zezwolenie marszałka województwa, właściwego dla miejsca uprawy. (https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zezwolenia-koncesje-wpisy-do-rejestru/chce-uzyskac-zezwolenie-koncesje-wpis-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej54/proc_302-zezwolenie-na-uprawe-konopi-wloknistych ) Wniosek o uzyskanie takiego zezwolenia można złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Dodatkowo trzeba zapłacić opłatę od wniosku w wysokości 30 zł. Postępowanie, którego celem jest uzyskanie przedmiotowego zezwolenia zwykle trwa nie dłużej niż miesiąc. Podobnie sytuacja wygląda w zakresie skupu konopi, gdzie też istnieje obowiązek uzyskania zezwolenia od marszałka województwa. Jednak opłatę od wniosku, w którym ubiegamy się o takie zezwolenie, należy uiścić w wysokości 125 zł. Dodatkowo warunkiem uzyskania pozwolenia na skup, jest oświadczenie, że wnioskodawca dysponuje magazynem lub środkiem transportu zabezpieczonym przed kradzieżą.
Jeżeli chcesz przetwarzać konopie w celu uzyskania produkcji wtórnej, można to robić samodzielnie lub za pomocą laboratoriów oferujących ekstrakcję usługową. Przed wprowadzeniem produktu na rynek warto też zbadać profil kannabinoidowy produktu oraz obecność w nim metali ciężkich.
Pod tym względem prawo nie różnicuję prowadzenie działalności związanej z konopiami od pozostałej działalności gospodarczej. Stosujemy więc ogólne zasady zaklasyfikowania aktywności:
Zaliczenie do innych klasyfikacji:
Specjaliści z Kancelarii KHG śledzą oferty, unikalnych przepisów produktów z konopi, które powstają w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, gdzie nieustannie od 1930 roku bada się rośliny włókniste, w tym konopie. Jako przykład takiego produktu możemy podać zaoferowanie przez Instytut zakupu licencji na technologię kompozycji alkoholowej opartej o wykorzystanie konopi włóknistych. Na Twoje żądanie nawiążemy współpracę z Instytutem, czego przedmiotem będzie uzyskanie dla Ciebie niepowtarzalnej i oryginalnej receptury, co implikuję, iż Twoją działalność stanie się o wiele atrakcyjniejszą dla potencjalnych nabywców.
Podsumowując, chciałoby się pochwalić, iż przedstawione w niniejszym artykule informację są tylko niewielką częścią wiedzy naszych specjalistów w dziedzinie o tak ograniczonych zasobach informacyjnych, co czyni współpracę z nami miłą i wydajną.