Rejestracja znaku towarowego zapewnia to rozwiązanie posiadające wiele zalet. Prawo do używania znaku towarowego pozwala korzystać z niego w sposób zarobkowy lub zawodowy. Zastrzeżenie sprawia, że uzyskujesz do swojej marki pełne prawo oraz urzędowe poświadczenie, że jesteś jej właścicielem. W praktyce umieszczasz taki znak na opakowaniach swoich produktów, a przez to trafiają w ten sposób do obrotu. Znaki towarowe umieszczane są również na wszelkich dokumentach czy treściach marketingowych. Dlaczego zastrzeżenie znaku towarowego jest istotne? Na czym polega procedura zastrzeżenia znaku w pewnym uproszczeniu? Dowiedz się wszystkiego co niezbędne na ten temat właśnie w tym artykule.
Wypracowana marka, brand i wszystko co jest związane z Twoją działalnością – powinno zostać w odpowiedni sposób zabezpieczone. Konieczne w tym celu jest zastrzeżenie znaku towarowego. Można tego dokonać na terytorium Rzeczypospolitej lub na terytorium całej Unii Europejskiej. Ochrona tego typu gwarantuje, że żaden inny przedsiębiorca nie będzie mógł wykorzystywać Twojego znaku lub znaku o charakterze zbliżonym na terytorium objętym zastrzeżeniem. Dodatkowo przysługuje Ci w tym zakresie dofinansowanie zarówno na poziomie państw członkowskich, jak i na poziomie krajowym. W przypadku zastrzeżenia na szczeblu ponadnarodowym możesz otrzymać kwotę nawet do 1000 EUR.
Procedurę rejestracji znaku towarowego należy rozpocząć od wniosku do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP). Może zostać on wypełniony osobiście lub za pośrednictwem rzecznika patentowego. Krok ten rozpoczyna bieg terminu rejestracji. Następnie etap badań może trwać nawet do 4 miesięcy, jednak zdarza się, że etap ten kończy się po 2 miesiącach. Proces ten może zostać wydłużony jeżeli nastąpi postępowanie sprzeciwowe i w takiej sytuacji procedura trwa nawet do 2 lat. Standardowa rejestracja znaku towarowego w Polsce wymaga jednak z reguły od 6 do 7 miesięcy.
Urząd Patentowy weryfikuje czy wniosek został poprawnie wypełniony, a także czy nie ma czynników, które mogłyby skutkować odmową rejestracji znaku. Dodatkowo organ sprawdza czy wniesione zostały opłaty. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości podmiot zastrzegający znak towarowy zostaje wezwany do poprawienia lub uzupełnienia wniosku. Jeśli został on jednak pozytywnie rozpatrzony, UPRP publikuje informacje o zgłoszeniu znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego. Sporządzona zostaje też wstępna informacja o możliwym istnieniu znaków, które zostały zarejestrowane wcześniej i mogą mieć charakter zbliżony. W tym momencie osoby trzecie zgłaszają swój sprzeciw w terminie do 3 miesięcy, jeśli istnieją ku temu adekwatne przesłanki. Prawo ochronne na znak towarowy to 10 lat od daty zgłoszenia. Okres ten może zostać potem wydłużony.
Procedura zgłoszenia Unijnego Znaku Towarowego wymaga wypełnienia wniosku i skierowania go do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). W tym celu wystarczy przesłać go do organu drogą online, poprzez rzecznika patentowego, z pomocą tradycyjnej poczty bądź przekazać formularz za pośrednictwem UPRP. Procedura wygląda stosunkowo podobnie, jednak zakres ochrony jest szerszy, a EUIPO publikuje wszelkie niezbędnych informacje w Biuletynie Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i również sporządza raport zawierający znaki towarowe o zbliżonym charakterze do Twojego. Okres ważności Unijnego Znaku Towarowego to 10 lat. Następnie ochrona może być wydłużana dowolną ilość razy.
W takim wypadku proponuję, abyś skontaktował się ze mną za pośrednictwem maila. Opisz mi swoją działalność i wszelkie wątpliwości odnoszące się do całej procedury. Postaram się zasugerować Ci możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Zajmę się również w Twoim imieniu wszelkimi niezbędnymi formalnościami. Zastrzeżenie znaku towarowego jest bardzo ważne i zabezpieczy Twój brand oraz pozwoli korzystać w pełni z przysługujących Ci uprawnień. Zapraszam do kontaktu.