Zakładanie spółek poza granicami kraju macierzystego od lat jest strategią stosowaną przez przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać działalność, optymalizować podatki lub korzystać z przyjaznych regulacji prawnych. To bardzo popularne rozwiązanie i nic w tym dziwnego. Różne jurysdykcje, takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malta czy Singapur oferują wyjątkowe warunki, szczególnie dla firm z branży technologicznej i kryptowalutowej. Jednak decyzja o przeniesieniu działalności za granicę wymaga nie tylko znajomości lokalnych przepisów, ale także odpowiedniego planowania. Postanowiliśmy więc, że warto omówić zakładanie spółek zagranicznych w ramach podcastu. Przedstawiamy w nim kluczowe aspekty rejestracji spółek m.in. offshore, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb firm kryptowalutowych oraz kwestii zmiany rezydencji podatkowej. W artykule znajdziesz skrót tego, czego dowiesz się w materiale.
Spółka offshore to podmiot zarejestrowany w kraju, który oferuje szczególnie atrakcyjne warunki podatkowe i regulacyjne. Takie jurysdykcje, często nazywane „rajami podatkowymi”, znajdują się na listach opracowywanych przez Polskę i Unię Europejską. Listy te regularnie się zmieniają, dlatego ważne jest bieżące śledzenie zmian, aby uniknąć ryzyk związanych z nieprzestrzeganiem przepisów. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie jednego z prelegentów materiale Dawida Jacoszka, kliknij tutaj aby poznać spółki offshore. Poza tym poznaj najbardziej kluczowe korzyści z zakładania spółek zagranicznych:
Popularnymi kierunkami dla polskich przedsiębiorców są Zjednoczone Emiraty Arabskie, Cypr, Belize czy Karaiby. ZEA wyróżniają się szczególnie jako nowoczesne centrum biznesowe. W 2024 roku wprowadzono tam 9% podatek dochodowy dla firm, jednak dla osób fizycznych nadal brak opodatkowania dochodów. To czyni ZEA atrakcyjnym miejscem do relokacji. Na pewno doskonale znaną jurysdykcją są Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli globalne centrum biznesowe. ZEA od lat przyciąga przedsiębiorców z całego świata dzięki elastycznym regulacjom i korzystnym warunkom podatkowym. Dlaczego tak jest? Dzieje się tak ze względu na w zasadzie 3 powody: pierwszy to brak podatku PIT, gdyż osoby fizyczne nie płacą podatku od dochodów0,, drugim powodem jest niska stawka CIT – podatek dla firm wynosi tylko 9%, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) istnieje możliwość zwolnienia z opodatkowania przy przychodach do 3 milionów dirhamów. Natomiast trzeci argument, którzy przemawia za ZEA to procedura Emirates ID, czyli pełny dostęp do usług w ZEA, takich jak otwieranie rachunków bankowych, wynajem nieruchomości czy korzystanie z lokalnych numerów telefonicznych. Niemniej działalność w ZEA wymaga przestrzegania lokalnych przepisów, a spółki dzielą się na:
Ponadto rejestracja spółki offshore wymaga przygotowania odpowiedniej dokumentacji oraz spełnienia warunków regulacyjnych. W ZEA proces ten może obejmować: rejestrację spółki w strefie wolnoekonomicznej (freezone) lub jako spółki mainlandowej oraz uzyskanie wspomnianego Emirates ID, które jest niezbędne do otwarcia rachunku bankowego, wynajmu nieruchomości czy zakupu karty SIM.
Dokumentacja potwierdzająca faktyczne prowadzenie działalności w danym kraju jest kluczowa, aby uniknąć zarzutów o fikcyjne operacje. Urzędy skarbowe coraz częściej weryfikują rzeczywiste prowadzenie działalności, dlatego konieczne jest posiadanie:
Zupełnie inna sprawa to substrat przedsiębiorstwa, który dla przedsiębiorcy oznacza większe nakłady na początkowym etapie działalności, ale daje większe bezpieczeństwo w przypadku kontroli podatkowej. W tym zakresie chodzi o fizyczne i organizacyjne elementy działalności, które potwierdzają, że spółka funkcjonuje w danej jurysdykcji. Coraz więcej organów podatkowych na świecie zwraca uwagę na tę kwestię, co zmniejsza skuteczność tzw. „spółek wydmuszek”. Do najważniejszych elementów substratu należą:
Zmiana rezydencji podatkowej to nie tylko formalność, ale często złożony proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Organy podatkowe, szczególnie w Polsce, stosują dwa kluczowe kryteria: 183 dni pobytu i centrum interesów życiowych. Po pierwsze osoba przebywająca ponad pół roku w danym kraju automatycznie może zostać uznana za jego rezydenta podatkowego. Inna rzecz to drugie kryterium czyli, gdzie dana osoba faktycznie prowadzi swoje życie rodzinne, posiada majątek i nawiązuje stałe relacje. Tutaj mamy przykłady praktycznych problemów związanych z rezydencją podatkową:
Aby skutecznie zmienić rezydencję, należy zadbać o dokumentację:
Przydatna może okazać się także dla Ciebie tzw. Instrukcja oceny miejsca faktycznego zarządu spółki zarejestrowanej za granicą. Stanowi ona dokument, o którym wspomina jeden z prelegentów w trakcie podcastu.
Chociaż spółki offshore oferują atrakcyjne warunki, wiążą się z nimi również ryzyka. Przykładowo lokowanie funduszy w zagranicznych bankach może być ryzykowne ze względu na mniejszą stabilność niektórych instytucji finansowych. Ponadto należy monitorować zmieniające się regulacje. Międzynarodowe przepisy, takie jak wymiana informacji podatkowych (CRS), zwiększają przejrzystość i zmniejszają anonimowość. Oprócz tego spółki offshore są często przedmiotem szczególnego zainteresowania organów skarbowych, zwłaszcza jeśli nie posiadają substratu przedsiębiorstwa.
Tutaj odsyłamy Cię do innego artykułu Dawida Jacoszka, mianowicie: Zwolnienie z VAT – kryptowaluty w Emiratach. ZEA jest z tego względu również popularnym miejscem dla firm związanych z kryptowalutami. Wynika to z raczej nowoczesnego podejścia do tego typu aktywów. W tym zakresie podmioty zajmujące się walutami wirtualnymi są zainteresowane Emiratami ze względu na:
Jednak uzyskanie licencji wymaga znacznych nakładów finansowych – koszt licencji na działalność krypto wynosi około 100 000 dirhamów, podczas gdy dla standardowych spółek jest to około 16 000 dirhamów.
Na pewno masz wiele wątpliwości oraz pytań w odniesieniu do podmiotów zagranicznych. Pomimo atrakcyjnych warunków podatkowych, działalność w zagranicznych jurysdykcjach wiąże się z koniecznością przestrzegania międzynarodowych regulacji, takich jak przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Kancelarie prawne i doradcze oferują wsparcie w zapewnieniu zgodności z prawem oraz w przygotowaniu wymaganych dokumentów. W tym zakresie możemy Ci pomóc założyć taką spółkę za granicą. Wystarczy, że do nas napiszesz. Reszta pozostaje po naszej stronie. Zapraszamy do kontaktu.