Twórcy innowacyjnych rozwiązań i technologii mają niebagatelny wpływ na rozwój współczesnej gospodarki. Z tego powodu też wszelkiego rodzaju patenty i prawa autorskie każdego dnia zyskują na wartości. Nie tylko umożliwiają one ochronę własności intelektualnej, ale także otwierają wiele możliwości zarówno biznesowych, jak i finansowych. Jeśli posiadasz oryginalny wynalazek lub koncepcję na jego stworzenie, warto zastanowić się, jak możesz zarobić na swoim pomyśle na biznes lub prawach do kwalifikowanego IP. Więcej informacji na ten temat, znajdziesz w warsztacie przeprowadzonym przez Wiktora Kacperskiego podczas pierwszej edycji Dolnośląskiego Forum Gospodarczego (DFOG).
W pierwszej kolejności należy skupić się na słowie własność. Chodzi tutaj o to, że stanowi ona wszelkiego rodzaju prawa majątkowe, czyli coś, do czego można posiadać uprawnienie. Ponadto istnieje możliwość zbycia lub dziedziczenia własności. Natomiast, aby móc powiedzieć o prawie autorskim konieczne jest wystąpienie czynnika intelektualnego. Przykładowo może być to sytuacja, w której wytworzone dobro nie powstało na skutek losowości tylko w wyniku z góry powziętego zamiaru autora do wytworzenia określonego efektu. Z uwagi na to wiele kontrowersji budzi kwestia związana z prawami autorskimi dotyczącymi twórczości AI. Jednak obecnie sztuczna inteligencja nie jest podmiotem, któremu przysługują prawa autorskie, gdyż może je otrzymać wyłącznie człowiek, a nie algorytm.
Mówiąc o własności intelektualnej w obrocie gospodarczym, należy pamiętać o dwóch zjawiskach: prawach autorskich i prawach pokrewnych. Natomiast w drugiej linii, często ważniejszej dla działalności gospodarczej jest prawo własności przemysłowej, które mimo tego, że jego brzmienie oznacza całkowicie co innego, niż mogłoby się wydawać – sprowadza się do tego samego, czyli praw autorskich kwalifikowanych. Zasadniczo prawa te są stosowane w przemyśle. Ponadto można je zarejestrować i zabezpieczyć w sposób twardy. W przypadku prawa autorskiego i prawa pokrewnego należy posługiwać się terminem utwór, który może przyjmować postać literacką, muzyczną, informatyczną i wiele innych.
Jednymi z bardziej skomplikowanych spraw na gruncie prawa autorskiego stanowią kwestie związane z patentem na wynalazek. Wynika to z faktu, iż wynalazek oprócz tego, że wymaga twórczego i indywidualnego rezultatu pracy człowieka, to dodatkowo konieczne jest, aby obejmował on swoim zakresem poziom wynalazczy. Polega on na tym, że dzieło, które zostało stworzone i ma być opatentowane, czyli zabezpieczone w sposób twardy ma cechować się tym, że wśród wiedzy technicznej oraz przeciętnych specjalistów w danej dziedzinie odznacza się nie tylko niestandardowością, ale także wykorzystuje techniki i pomysłowość niespotykaną w obrocie. Dobro to może zostać osiągnięte za pomocą już istniejących rozwiązań, ale w taki sposób, którego nikt dotychczas nie odkrył.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ochrona własności intelektualnej w Polsce regulowana jest przez prawo własności przemysłowej oraz Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Co ważne, w przypadku przywłaszczenia cudzego wynalazku należy liczyć się z określonymi sankcjami. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie, a ja postaram się udzielić Ci odpowiedzi na Twoje pytania. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.