Czy można zasłaniać się dostępem do łącza przez członków rodziny?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 18 października 2018 r. w sprawie C-149/17 Bastei Lübbe GmbH & Co. KG / Michael Strotzer orzekł, że posiadacz łącza internetowego nie może zwolnić się od odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich w postaci udostępnianych plików, poprzez wskazanie przynajmniej jednego członka rodziny, który miał możliwość dostępu do tego łącza, bez podawania dokładniejszych wyjaśnień w tym zakresie.
Sprawa, w której orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczyła dochodzonego przez niemieckie wydawnictwo odszkodowania od obywatela Niemiec Michaela Strotzera za udostępnienie audiobooka za pośrednictwem łącza internetowego, którego posiadaczem był M. Srotzer. Jak wskazywało niemieckie wydawnictwo, na skutek udostępnienia audiobooka doszło do naruszenia przysługujących wydawnictwu praw autorskich oraz praw pokrewnych.
W prawie niemieckim natomiast, w świetle podstawowego prawa do ochrony życia rodzinnego, posiadacz łącza internetowego mógł wykluczyć swoją odpowiedzialność, poprzez wskazanie członków rodziny, którzy również mieli dostęp do łącza internetowego.
TSUE orzekł, że takie przepisy prawa krajowego kolidują z prawem unijnymi. Trybunał wskazał, że należy znaleźć równowagę pomiędzy prawem chroniącym własność intelektualną, a prawem do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego. W ocenie Trybunału, takiej równowagi brakuje, gdy wszystkim członkom rodziny posiadacza łącza internetowego zostaje przyznana niemalże absolutna ochrona.
TSUE wyjaśnił – Jeżeli bowiem sąd krajowy rozpatrujący powództwo o odszkodowanie nie może zażądać, na wniosek powoda, dowodów dotyczących członków rodziny strony przeciwnej, to ustalenie podnoszonego naruszenia praw autorskich i zidentyfikowanie sprawcy tego naruszenia staje się niemożliwe, a co za tym idzie, następuje kwalifikowane naruszenie podstawowego prawa do skutecznego środka prawnego i podstawowego prawa własności intelektualnej, które przysługują podmiotowi praw autorskich.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej KOMUNIKAT PRASOWY nr 158/18 Luksemburg, 18 października 2018 r. Wyrok w sprawie C-149/17 Bastei Lübbe GmbH & Co. KG / Michael Strotzer