Jak powszechnie wiemy, w Polsce oraz innych krajach europejskich banki z zasady nie chcą prowadzić rachunków bankowych dla firm, które w jakikolwiek sposób związane są z kryptowalutami. Nawet na Malcie, do której wyemigrowało już kilka znanych firm z sektora blockchain utworzenie rachunku bankowego nie jest takie proste. Brak regulacji, obawa przed praniem pieniędzy, zaostrzona procedura KYC oraz wysokie koszty, skutecznie eliminują start-up’y, chcące udostępnić swoim użytkownikom możliwość wpłaty w walucie tradycyjnej.
Jak wobec tego zorganizowane są wpłaty oraz wypłaty w walucie fiducjarnej na giełdach kryptowalut w Europie?
Przecież to właśnie tam w głównej mierze następuje wymiana tradycyjnego środka pieniężnego na walutę wirtualną w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Można oczywiście skorzystać z alternatywnych form zakupu kryptowalut (mniej lub bardziej anonimowych) jednak najprostszym sposobem jest bezpośredni zakup na giełdzie wraz z możliwością błyskawicznej zamiany jednej kryptowaluty na drugą. Nie trzeba wówczas borykać się z przelewaniem środków z jednej giełdy (krypto/fiat i odwrotnie) na drugą, która oferuję wymianę jedynie krypto/krypto, jak np. Binance. Przyjrzyjmy się więc, jak wygląda obsługa wpłat i wypłat na innych giełdach.
To właśnie tutaj znaczna część polskich sympatyków kryptowalut zaczynała swoją przygodę. Giełda wyprowadziła się na Maltę, stąd też można by przypuszczać, że nasze środki są transferowane właśnie do tego kraju. Nic bardziej mylnego, jak by to powiedział popularny youtuber oraz dziennikarz Radosław Kotarski.
Wpłaty są możliwe zarówno w złotówkach, dolarze oraz euro, a nasze środki transferowane są do operatora płatniczego Igoria Trade S.A. z siedzibą w Warszawie. To właśnie ten podmiot odpowiedzialny jest za wpłaty oraz wypłaty na nasz rachunek bankowy. Bankiem obsługującym płatności dla Igoria Trade S.A.jest natomiast polski BOŚ Bank.
Giełda daje nam możliwość wpłat jedynie za pośrednictwem kart kredytowych oraz debetowych, gdzie faktycznym operatorem obsługującym płatności jest iSignthisoraz Coinify.
Być może nie powinno być tej giełdy w tym zestawieniu z uwagi na to, że giełda działa anonimowo. Brak weryfikacji użytkowników oraz brak nazwisk twórców nie przeszkadzają jednak we wprowadzaniu do obrotu na giełdzie tradycyjnego środka pieniężnego. Wpłaty i wypłaty na giełdzie obsługiwane są za pośrednictwem aż 4 podmiotów (do wyboru):
– Capitallist,
– Payeer,
– Wallet Advchash,
– PerfectMoney,
Każdy z nich ma oczywiście swoje wady oraz zalety. Warto również zaznaczyć, że właśnie z uwagi na brak kluczowych informacji prawnych, giełda jest przedmiotem krytyki ze strony innych użytkowników. W pewien sposób wpływa to również na małą wiarygodność tej giełdy. Tym zajmiemy się jednak w osobnym wpisie.
Wpłaty można dokonać za pośrednictwem karty kredytowej/debetowej. Operatorem obsługującym transakcje jest BuyCoinNow.
Wpłat można dokonywać w euro oraz w dolarze, natomiast środki są deponowane na rachunkach słoweńskiego banku Gorenjska Banka. Mamy tutaj również podział przelewów na SEPA i International. Wpłaty za pośrednictwem karty obsługuje natomiast MasterPayment.
Na giełdzie istnieje możliwość wpłat oraz wypłat w euro oraz za pośrednictwem karty debetowej/kredytowej. W przypadku euro, środki deponujemy w banku AS LHV PANK z siedzibą w Estonii. Płatności za pomocą karty debetowej odbywają się za pośrednictwem specjalnie utworzonego do tego celu podmiotu zależnego – CB Payments Ltd.
Jaki wniosek? Przede wszystkim widać jak wiele giełd korzysta z operatorów płatniczych, za pośrednictwem których możemy zarówno deponować środki, jak również wypłacać na swój rachunek bankowy. Jest to stosunkowo bezpieczne rozwiązanie dla jednej i drugiej strony, gdyż zasadniczo operatorzy dysponują stosownymi licencjami zezwalającymi na obrót tradycyjnymi środkami pieniężnymi.
Trzeba również spojrzeć na koszty prowadzenia rachunków bankowych dla firm związanych z kryptowalutami. Dla przykładu w ostatnim czasie przy otwieraniu rachunku bankowego dla jednego z naszych klientów nawiązaliśmy kontakt z łotewskim bankiem, który po zaostrzonej procedurze KYC/AML zaoferował prowadzenie rachunku w kwocie przekraczającej 400 euro miesięcznie. Do tego dochodzą koszty utworzenia takiego rachunku – czyli opłata „na start”. Dla dużych, działających korporacji, takie opłaty to nie jest duży wydatek, ale dla dopiero co raczkujących firm, może to być cios.
Jako kancelaria rozumiemy potrzeby biznesu, dlatego wspomagamy od strony prawnej oraz księgowej projekty oparte na kryptowalutach, dobierając skuteczne rozwiązania umożliwiające wprowadzenie płatności również w walucie fiducjarnej.