Od lat wiele osób zastanawia się nad tym, czy w polskim prawie zapewniona jest równość pomiędzy kobietami i mężczyznami. Na papierze wszystko wydaje się jasne i przejrzyste. Jednak często zastosowanie praktyczne wygląda zupełnie inaczej. Czy na gruncie prawa rodzinnego sądy wydają nieco stronnicze wyroki? Dlaczego sędziowie podejmują takie, a nie inne decyzje? Czy alimenty są naliczane w sposób adekwatny do potrzeb dziecka i możliwości finansowych byłych partnerów? Dowiedz się nieco więcej na ten temat z materiału Macieja i Wiktorii:
Niestety po statystykach można odnieść wrażenie. Wynika to w głównej mierze z dość tradycyjnego podejścia do instytucji, którą jest rodzina. Zauważalne jest to przede wszystkim przy wyrokach rozwodowych, w których najczęściej sąd orzeka o miejsce pobytu dziecka, gdzie miejsce zamieszkania ma matka. Ponadto w przypadku alimentów między małżonkami, duża część spraw kończy się zasądzeniem alimentów na rzecz żony od męża. Zdecydowanie rzadziej zdarza się rozstrzygnięcie na odwrót. W praktyce niestety, ale faktycznie można skłonić się ku temu, że sądy chronią bardziej kobiety niż mężczyzn.
W tym wypadku w Wielkiej Brytanii bez względu na to jaka jest przeszłość rodzica – oboje są traktowani równo. Każdy z rodziców ma prawo do kontaktów dziecka, jeśli jest w stanie wykazać, że jest odpowiednim rodzicem. W Polsce jest dość podobne, jednak wykazenie tego, że dana osoba może być odpowiedzialnym rodzicem wymaga przedstawienia odpowiednich dowodów. Konieczne jest udowodnienie, że rodzic wcześniej nie zajmujący się dzieckiem, nadużywający alkoholu lub przebywający wcześniej w więzieniu – zmienił się lub wyszedł z nałogu. Można to zrobić np. z pomocą dokumentów potwierdzających skuteczną terapię lub zaświadczeń lekarskich.
Jeśli sąd zdecyduje się zezwolić na kontaktu z dzieckiem, to zazwyczaj będzie możliwe tylko w obecności opiekuna dziecka, matki lub kuratora. W tym wypadku bardzo podobnie jest w ustawodawstwie angielskim, gdyż w tym wypadku również pierwsze spotkanie z dzieckiem jest na zbliżonych warunkach. Procedura w sądzie polskim jest dość długa, co uzależnione jest od stopnia skomplikowania. Czas trwania postępowania może zostać wydłużony przez konieczność zaangażowania biegłych np. psychologa.
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnika lub adwokata. Często pozwala to uniknąć przedłużających się procedur i zyskać pewność co do wszelkich formalności.
Sprawy o rozwód lub związane z alimentami zdarzają się w naszej Kancelarii prawnej naprawdę często. Przyjdź i skonsultuj swoją sprawę! Odpowiemy na pytania, które mogły powstać w czasie trwania Twojego małżeństwa lub wyjaśnimy niejasności związane z postępowaniem.
W polskich sądach rodzinnych prawa są tylko po stronie kobiet. Prawo ojca to płacenie alimentów. Cała reszta jest podlega egzekucji i zależy tylko od woli matki, która w praktyce nie ponosi żadnej odpowiedzi za niestosowanie się do wyroków sądów. Jeśli jesteś facetem to nie masz nawet po co iść do sądu.
Ten artykuł to reklama dla prawników. W moim sądzie rejonowym 100% sędziów rodzinnych to kobiety. Wg. oficjalnych państwowych danych z roczników GUS kobiety dostają opiekę w 95% wypadków i ten stan rzeczy utrzymuje się od dekad. Trudno nazwać to równouprawnieniem a raczej systematyczną, państwową seksistowską dyskryminacją i takie instytucja razem ze swoimi pracownikami nadają się tylko na śmietnik, bo to co sobą reprezentują jest parodią sprawiedliwości, prawa i demokracji.
Niestety ale ten artykuł bardzo delikatnie porusza ten temat i to jest tylko reklama. Oczywiście, że sądy są stronnicze, w tych 5% gdzie to mężczyzna dostaje opiekę to jest to cud. I o ile matka będzie chciała dojeżdżać ojca to i tak będzie mieszać i sąd jej na to pozwoli wbrew dobru dziecka.