Już w 2022 i 2023 r. weszła w życie część regulacji z ustawy antylichwiarskiej. Głównym celem jej wprowadzenia było przeciwdziałanie lichwie. Od stycznia 2024 r. zgodnie z treścią przepisów pożyczkodawcy zostaną objęci nadzorem ze strony Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). W konsekwencji na instytucje pożyczkowe nałożone zostaną nowe obowiązki dotyczące składania kwartalnych i rocznych sprawozdań uwzględniające m.in. dane w zakresie udzielanych kredytów konsumenckich. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę? Jakie wymagania należy spełnić, aby uzyskać status firmy pożyczkowej? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Zmiany, które wejdą w życie w 2024 r., zostaną skierowane wyłącznie w stronę osób fizycznych. Wobec tego, jeśli jesteś instytucją udzielającą pożyczki osobom prawnym lub przedsiębiorcom – przyszłe przepisy nie dotyczą Ciebie. W tym zakresie jedną z istotnych kwestii stanowi objęcie firm pożyczkowych kontrolą ze strony KNF. Zasadniczo ma ona charakter formalny. Jednak zobowiązuje to podmioty do spełnienia określonych formalności. Mowa tutaj m.in. o obowiązku składania kwartalnych i rocznych sprawozdań uwzględniających dane odnośnie kredytów konsumenckich. Ponadto, KNF będzie miała prawo wydawania instytucjom pożyczkowym zaleceń w celu zapewnienia zgodności z regulacjami związanymi z udzielaniem kredytów konsumenckich, na wzór praktyki stosowanej w przypadku banków. Niedotrzymywanie przez instytucje pożyczkowe wymaganego obowiązku składania raportów, brak przekazywania KNF dodatkowych informacji na żądanie, lub niezastosowanie się do zaleceń będzie mogło wiązać się z nałożeniem kary finansowej.
Statusem instytucji pożyczkowej mogą dysponować jedynie podmioty, które przybrały wymaganą przez ustawę formę prawną. W tym zakresie będą to spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku spółek z o.o. jest to możliwe wyłącznie po spełnieniu określonych wymogów. Pierwszy z nich dotyczy obowiązku powołania rady nadzorczej. Drugi natomiast związany jest z koniecznością podwyższenia lub posiadania kapitału zakładowego o łącznej wartości 1 mln zł.
Rada nadzorcza powinna składać się z trzech osób oraz zostać wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Przedsiębiorcy nie są zobowiązani do przygotowania regulaminu rady nadzorczej. Kodeks Spółek Handlowych (KSH) nie przewiduje również konieczności zapewnienia wynagrodzenia dla jej członków.
Podwyższenie kapitału zakładowego związane jest określonymi kosztami. Zasadniczo cały proces należy przeprowadzić poprzez sporządzenie aktu notarialnego lub za pośrednictwem portalu teleinformatycznego S24. Środki wykorzystywane w celu podwyższenia mogą przybierać jedynie formę pieniężną. Nie może być to np. wkład w postaci aportu. Ponadto pieniądze nie powinny pochodzić z:
Co ważne, podwyższenie kapitału zakładowego nie może odbywać się poprzez udzielenie pożyczki ze strony samej spółki dla swojego wspólnika. Takie działania stanowią naruszenie przepisów i są zabronione. Kapitał zakładowy powinien być zasilany środkami, które nie stanowią zobowiązań wobec spółki. Jednak istnieje pewna wyjątkowa sytuacja, w której pożyczka jest dozwolona. Mianowicie polega to na udzieleniu pożyczki przez spółkę małżonkowi wspólnika, a następnie przekazanie mu środków w formie darowizny.
W celu otrzymania statusu instytucji pożyczkowej podmioty zobowiązane są do spełnienia określonych wymogów prawnych. Wobec tego, jeśli planujesz prowadzić działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek – jesteśmy gotowi Ci pomóc. Skontaktuj się z nami, aby umówić spotkanie, podczas którego wspólnie omówimy niezbędne szczegóły. Doświadczony zespół specjalistów przeprowadzi analizę Twojej sytuacji i zaproponuje możliwe jak najkorzystniejsze rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.