Ścianka działowa jest kluczowym elementem umożliwiającym podział przestrzeni wewnętrznej budynku. To standardowe rozwiązanie, które zresztą w ostatnim czasie stało się przyczyną sporów w dziedzinie metrażu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pod tym linkiem. Dzięki różnorodności materiałów i technologii, ścianki działowe można dostosować do różnych potrzeb i stylów wnętrz, zapewniając zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Pozwalają one na elastyczną aranżację przestrzeni zgodnie z wymaganiami użytkowników, a także są one nieodzownym narzędziem w rękach architektów i projektantów wnętrz. Mogą niestety także stanowić przedmiot dyskusji z perspektywy prawa budowlanego. Czy musisz zgłosić wyburzenie ścianki działowej? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.
Ścianka działowa to przegroda wewnętrzna, która stosowana jest w budynkach do podziału przestrzeni na mniejsze pomieszczenia. W przeciwieństwie do ścian nośnych, ścianki działowe nie pełnią funkcji konstrukcyjnej, co oznacza, że nie przenoszą obciążeń z dachu czy wyższych kondygnacji budynku. Ich głównym zadaniem jest organizacja i aranżacja przestrzeni wewnętrznej, zapewnienie prywatności oraz izolacja akustyczna. Dotychczas wydawało się, że wyburzenie ścianki działowej nie wymaga zgłoszenia. To jednak zależy od tego, czy powierzchnia lokalu jest uzależniona od ścianki. Chodzi o to, czy powierzchnia lokalu zgłoszona w księdze wieczystej uwzględnia powierzchnię pod ścianą działową. Jeśli wyburzenie zwiększa powierzchnię lokalu, to w tym zakresie konieczne jest zgłoszenie, a w niektórych przypadkach być może nawet pozwolenie.
W polskim prawie budowlanym zgłoszenie jest procedurą administracyjną, która pozwala na realizację określonych robót budowlanych bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Zgłoszenie dotyczy mniej skomplikowanych i mniejszych inwestycji budowlanych. Jest to uproszczona procedura mająca na celu ułatwienie realizacji takich przedsięwzięć. Zgłoszenie znajduje swoją podstawę prawną w art. 30 Prawa budowlanego. Kiedy konkretnie niezbędne jest zgłoszenie? Poniżej znajduje się przykładowa lista takich przypadków:
Pozwolenie na przeprowadzenie robót budowlanych jest dokumentem uprawniającym do rozpoczęcia i prowadzenia określonych prac budowlanych. W Polsce procedurę tę reguluje wspomniane już przy okazji zgłoszenia, Prawo budowlane a konkretniej art. 33. Pozwolenie na budowę jest wymagane w przypadku większości większych inwestycji budowlanych, które mogą wpływać na środowisko, przestrzeń miejską lub sąsiadujące nieruchomości. W praktyce najczęściej wydawane jest w związku z planowanym projektem:
Jeśli masz taką wątpliwość proponuję, abyś napisał do mnie maila. Załącz w nim wszelkie dokumenty, które pomogą mi zapoznać się z charakterystyką Twojej nieruchomości. Pozwoli mi to sprawdzić, w jaki sposób przestrzeń pod ściankami działowymi do wyburzenia jest klasyfikowana. Podpowiem Ci też, w jaki sposób zgłosić planowane roboty lub uzyskać pozwolenia. Zapraszam do kontaktu.