Dnia 11 września 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydał istotny wyrok dla osób, które spłaciły kredyt lub pożyczkę konsumencką przed ostatecznym terminem jej zwrotu. Mianowicie banki i pozabankowe instytucje finansowe są zobligowane do zwrotu kosztów kredytu lub pożyczek konsumenckich w stosunku proporcjonalnym, jeżeli konsument spłaci kredyt przed terminem ostatecznej spłaty określonej w umowie. Na koszt pożyczki lub kredytu konsumenckiego składają się: prowizja, opłata przygotowawcza, koszty ubezpieczenia oraz inne dodatkowe koszty. Należy podkreślić, iż zwrot ten powinien być proporcjonalny, tzn. można domagać się wyłącznie zwrotu kosztów za okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Zatem im wcześniej konsument spłaci kredyt, tym więcej środków będzie mógł odzyskać.
W przypadku wezwania banku lub pozabankowych instytucji finansowych, które udzieliły nam pożyczki lub kredytu konsumenckiego, do zwrotu kosztów, wiele tych instytucji nie chce tego czynić. Pomimo wyraźnego wyroku TSUE jak i identycznego z nim stanowiska Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznika Finansowego, banki i instytucje pozabankowe nadal odmawiają zwrotu kosztów pożyczki i kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty w nadziei na to, iż konsument nie zdecyduje się podjąć kroków przed sądem.
Niniejsze przepisy dotyczą pożyczek i kredytów konsumenckich zawartych po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim tj. po 18 grudnia 2011 r.. Roszczenie o zwrot kosztów pożyczki czy kredytu konsumenckiego powstaje w dniu całkowitej spłaty tego zobowiązania. Jeżeli roszczenie powstało przed zmianą terminów przedawnienia tj. przed 9 lipca 2018 r.- stosujemy stare terminy przedawnienia roszczeń, czyli 10 lat od chwili wymagalności roszczenia. Przykładowo w przypadku spłaty pożyczki czy kredytu w maju 2012 r., Twoje roszczenie o zwrot przedawni się w maju 2022 r. Natomiast do roszczeń powstałych po 9 lipca 2018 r. stosuje się nowe terminy przedawnień tj. 6 lat od chwili wymagalności roszczenia. Przykładowo jeżeli roszczenie powstało w lutym 2020 r. przedawnienie Twojego roszczenia nastąpi z końcem roku 2026. Należy podkreślić, iż skierowanie wezwania do zwrotu kosztów pożyczki lub kredytu nie przerywa biegu przedawnienia. Zostanie ono przerwane dopiero na skutek uznania długu przez dłużnika, w tym przypadku banku lub instytucji pozabankowej lub na skutek skierowania pozwu o zapłatę do sądu.
Adwokaci i Radcy Prawni z Kancelarii Prawnej KHG z siedzibą we Wrocławiu specjalizują się w odzyskiwaniu kosztów dodatkowych pożyczki i kredytu konsumenckiego. Drogi Kliencie, nie będziesz musiał przejmować się tym, że bank lub instytucja pozabankowa nie będzie chciała wypłacić należnego Ci zwrotu kosztów. Nasi Adwokaci i Radcy Prawni uczynią to za Ciebie! Zgłoś się do Nas i przenieś swoją wierzytelność względem podmiotu bankowego lub pozabankowego na Kancelarię KHG, a od razu otrzymasz zwrot części wyżej wymienionych kosztów. Nie martwisz się o ryzyko, ani o ewentualne sprawy przed sądami, Kancelaria uczyni to za Ciebie.
Jeżeli twoje roszczenie o zwrot kosztów kredytu konsumenckiego nie przedawniło się, możesz dochodzić zwrotu niniejszych opłat. Jeśli nie jesteś pewien czy Twoje roszczenie nie jest przedawnione, zgłoś się do Kancelarii Prawnej KHG, a nasi Adwokaci oraz Radcy Prawni szczegółowo wytłumaczą Ci możliwości dochodzenia Twoich należności. Jeśli sam nie chcesz podejmować kroków prawnych w tej sprawie, możesz od razu otrzymać zwrot części swoich należności w zamian za cesję wierzytelności, co jest najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem dla Ciebie.
Radca prawny, Doradca podatkowy / Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa