Wielu mogłoby się zdziwić, jednak Polska posiada bardzo korzystne rozwiązania dla przedsiębiorców. Trzeba jednak wiedzieć, które konkretnie i jak z nich skorzystać. Ulgi podatkowe w szczególności dotyczą w naszym kraju firm, które zajmują się dziedzinami związanymi z innowacjami i nowoczesnymi technologiami. Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) od 2020 i kilku wcześniejszych lat skierowana jest w stronę właśnie takich przedsiębiorców. Świadczy o tym również bon na cyfryzację czy też szereg rozwiązań prawnych, które firma może zastosować, aby obniżyć zobowiązania wobec państwa. Czym jest ulga badawczo-rozwojowa? Dowiedz się tego właśnie w tym materiale!
Rozwiązanie jest formą zachęty do rozwijania szerokiego spektrum projektów technologicznych i czerpania z nich zysków. Ulga B+R stanowi o możliwości odliczenia przeznaczonego dla firm zajmujących się działalnością w dziedzinie innowacji. Oznacza to, że z ulgi podatkowej skorzystają przedsiębiorcy przeznaczający określoną część środków na:
W ramach ulgi podatkowej konieczne jest wykazanie odpowiednich załączników, które pozwolą rozliczyć się z ulgi. Dotyczy to m.in. PIT-BR, który jest właściwy dla PIT-36 i PIT-36L, a także CIT-BR i odpowiadających mu: CIT-8, CIT-8A oraz CIT-8B. Przedsiębiorca będzie mógł odliczyć dzięki uldze badawczo rozwojowej w ramach kosztów kwalifikowanych:
Wystarczy, że prowadzisz na terenie Polski działalność związaną z prowadzeniem badań naukowych lub prac rozwojowych. W praktyce jednak taka praca musi mieć charakter systematyczny i ciągły. Dzięki temu możliwa jest stymulacja odkrywania nowych technologii i zastosowań obecnych rozwiązań naukowych. W tym aspekcie ulga podatkowa jest jasnym sygnałem dla przedsiębiorstwa, że badania oznaczają nie tylko zyski, ale i korzystniejsze warunki zobowiązań wobec organów skarbowych i państwa.
Jak najbardziej! Z ulgi badawczo-rozwojowej skorzystają firmy niezależnie od tego jakiej są wielkości czy też rodzaju branży. Ważne jest po prostu działanie w ramach rozwoju i nauki. Niekoniecznie dodatkowo trzeba prowadzić badania naukowe. Wystarczy przykładowo pracować z ośrodkami naukowymi bądź samemu uzyskać taki status. Ponadto ulga podatkowa nie wymaga, aby prace zakończyły się sukcesem.
W tym aspekcie procedury nie są skomplikowane, jednak wymagają pewnej skrupulatności. Przykładowo przy deklaracji rocznej, trzeba wypełnić załącznik i następnie dołączyć go do swojego zeznania podstawowego. W ten sposób wykazujemy wysokość należnej nam ulgi podatkowej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania – skontaktuj się ze mną! Umówimy się na spotkanie i dopasujemy potrzeby Twojego przedsiębiorstwa do jak najkorzystniejszych rozwiązań prawnych.