Przekształcenie firmy jest procesem, który powoduje zmianę formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Może przyjmować różne rodzaje: w tym przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę czy zmianę formy spółki. Cele przekształcenia mogą być zróżnicowane. Firmy mogą próbować dostosować swoje struktury do zmieniających się potrzeb biznesowych bądź np. przeprowadzić optymalizację podatkową, do której wymagane jest przejście na inny rodzaj działalności. Przekształcenie czasami prowadzi także do, zmniejszenie ryzyka osobistego właścicieli, gdy np. JDG przekształca się w spółkę z o.o. Na co należy zwrócić uwagę przy przekształceniu? Które trzy rzeczy mogą być dla Ciebie bardziej niż istotne? Dowiedz się się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.
Warto przedstawić kilka możliwości w zakresie przekształcenia. Pozwoli to nakreślić w sposób indywidualny potrzeby poszczególnych biznesów, a także przyczyny, dla których konkretne firmy decydują się na zmianę formy prawnej. W wielu przypadkach podstawowym rozwiązaniem jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową np. spółkę z o.o.. Wynika to przede wszystkim z potrzeby zabezpieczenia majątku osobistego. Proces ten wymaga przygotowania planu przekształcenia, wyceny majątku firmy, sporządzenia aktu notarialnego i rejestracji nowej spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Wielu przedsiębiorców decyduje się również na przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną lub inną spółkę osobową. Pozwala to na utworzenie lepszej struktury zarządzania i zwiększenie przejrzystości finansowej. Przekształcenie wymaga jednak zgody wszystkich wspólników oraz przygotowania odpowiednich dokumentów. Istnieje jeszcze kilka możliwych kombinacji, jednak w celu przybliżenia, dlaczego warto zmieniać formę prawną – wystarczą powyższe przykłady.
Właściciele firmy lub wspólnicy muszą nie tylko podjąć formalną decyzję o przekształceniu, ale często również uzyskać zgody wszystkich wspólników lub akcjonariuszy. Pozostaje to uzależnione od konkretnego przypadku. Warto także określić tzw. plan przekształcenia, który zawierał będzie. właściwe uzasadnienie ekonomiczne, wycenę majątku firmy czy projekt nowego aktu założycielskiego. W tym zakresie będzie to np. umowa spółki. Do tego dochodzi również sprawozdanie finansowe, które pozwoli zapoznać się bliżej z aktywami podmiotu.
Sprawozdanie finansowe ułatwi też wycenę majątku firmy, co zresztą stanowi kluczowy element przekształcenia, ponieważ określa wartość wniesioną do nowej firmy. W zależności od rodzaju bieżącej formy prawnej, wymagane może być sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego przekształcenie. Nowa spółka musi też zostać zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Wymaga to złożenia odpowiednich dokumentów i uiszczenia opłat rejestracyjnych.
W przypadku przekształcenia, należy wziąć pod uwagę potencjalne ryzyka. O ile ograniczenie odpowiedzialności osobistej stanowi znaczący atut w przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – należy pamiętać również o kosztach przekształcenia. Dodatkowo cała procedura wymaga czasu, jednak więcej dowiesz się w poniższym, krótkim materiale w formie wideo.
Przekształcenie firmy jest skomplikowanym, ale często niezbędnym procesem, który może przynieść wiele korzyści. Zwiększenie elastyczności operacyjnej lub lepsze możliwości finansowania to kluczowe aspekty, o które warto zadbać. Należy mieć jednak na uwadze potencjalne ryzyka, a także ograniczyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Jeśli jesteś zainteresowany przekształceniem, napisz do mnie maila. Opisz w nim szczegóły i załącz wszelkie dokumenty, które pozwolą mi zapoznać się z Twoją działalnością. Na tej podstawie dokonam analizy i przedstawię możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.