Renta rodzinna wypadkowa
W poprzedniej części artykułu omówiona została część świadczeń z ZUS (zasiłek pogrzebowy oraz jednorazowe odszkodowanie dla członków rodziny zmarłego pracownika). Ta część artykułu poświęcona została najważniejszemu (z punktu widzenia rodziny zmarłego) świadczeniu do zapłaty którego zobowiązany jest ZUS. Mowa oczywiście o rencie rodzinnej wypadkowej. Jest to świadczenie powtarzalne (wypłacane cyklicznie), które przysługuje najbliższym członkom rodziny w związku z pogorszeniem ich sytuacji finansowej, do jakiej doszło w wyniku śmierci osoby, która w głównej mierze zapewniała byt materialny rodziny.
Po pierwsze: objęcie ubezpieczeniem wypadkowym
Podstawowym warunkiem, którego spełnienie upoważnia rodzinę zmarłego do pobierania renty rodzinnej jest to, czy pracownik podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu w dniu wypadku przy pracy. Wbrew często spotykanym opiniom – ubezpieczeniu takiemu co do zasady podlegają nie tylko osoby pozostające w stosunku pracy ale także osoby, które zawarły jedną z umów cywilnoprawnych (zazwyczaj jest to umowa zlecenia).
Po drugie: wypadek przy pracy
Drugą przesłanką warunkującą przyznanie renty rodzinnej wypadkowej jest kwestia ustalenia przyczyn śmierci pracownika – warunkiem jest by do śmierci doszło w wyniku wypadku przy pracy. Dzięki stosowaniu obowiązujących przepisów prawa, możliwym jest ustalenie definicji samego wypadku przy pracy i okoliczności w jakich może do niego dojść. Za wypadek przy pracy uważa się bowiem zdarzenie nagłe, które wywołane zostało przyczyną zewnętrzną, którego skutkiem (w zakresie tematyki artykułu) jest śmierć a które to nastąpiło w związku z pracą.
Będą to przede wszystkim różnego rodzaju nieprzewidziane zdarzenia do jakich doszło:
Kto może wystąpić o przyznanie renty rodzinnej ?
Ustawodawca jasno określa kategorię osób, które uprawnione są do wystąpienia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o przyznanie i wypłatę rodzinnej renty wypadkowej. Osobami takimi będą:
Wysokość renty rodzinnej
Przy omawianiu instytucji renty rodzinnej nie sposób pominąć kwestii związanej z jej wysokością. Zgodnie z obowiązującym przepisami, wysokość przyznawanej renty rodzinnej zależy przede wszystkim od dwóch czynników: ilości osób które są do niej uprawnione oraz wysokości wynagrodzenia jakie otrzymywał zmarły pracownik.
W związku z tym, renta wypadkowa rodzinna wypłacana jest w kwocie odpowiadającej: