W jednym z ostatnich wpisów pisałem na temat spółki offshore, przybliżając podstawy w zakresie funkcjonowania takiej formy prawnej. Z racji tego, że w ostatnim czasie dostajemy dużo zapytań również w zakresie możliwości utworzenia rachunku bankowego dla takiej spółki, postanowiłem nieco przybliżyć Państwu ten temat.
Zasadniczo odpowiedź jest dosyć krótka i być może na tym etapie nie każdego zadowoli, ale tak, można założyć pełnoprawny rachunek bankowy, wraz z dostępem do bankowości elektronicznej dla spółki zarejestrowanej w krajach o szczególnie korzystnym systemie podatkowym.
Gdzie takie rachunki są zakładane?
Co do zasady jest to uzależnione w głównej mierze od wybranej jurysdykcji, w której spółka jest zarejestrowana, a także miejsca pochodzenia właścicieli spółki oraz jego środków, które zamierza w takim banku przetrzymywać. My współpracujemy z bankami na Mauritiusie oraz Portoryko, w zakresie dostarczania takich rachunków bankowych dla naszych klientów. Wspieramy również procedurę rejestracji takiego rachunku na każdym z jego etapów.
Co trzeba wiedzieć o takiej bankowości? Przede wszystkim czy takie rozwiązanie będzie przydatne w Twoim biznesie. Czy jest możliwość wykorzystania potencjału takiego rozwiązania i czy przetrzymywanie, wypłata oraz uznania na rachunku nie będą zbyt obciążać Twojego portfela. Co mam na myśli? Takie rachunki co do zasady wymagają pewnego depozytu na rachunku, czyli środków, które co prawda w dalszym ciągu należą do Ciebie, ale muszą być zdeponowane na rachunku bieżącym. Banki często liczą sobie również prowizję od wpłat oraz wypłat z takiego rachunku, trzeba więc przekalkulować jak często będą takie transakcję wykonywane i jak to wpłynie na nasz biznesplan. Zgodnie ze standardowym cennikiem opłat i prowizji, przelew wychodzący to opłata rzędu 22 euro dla transakcji w kwocie od 1 do 12 500 euro. Nie ma więc tutaj większego znaczenia czy kwota przelewu będzie wynosić 500 czy 50 euro, gdyż opłata będzie taka sama. Podobnie jest w przypadku przelewów przychodzących – opłata standardowo wynosi 12 euro za taki sam przedział kwotowy transakcji. Co istotne w lipcu br. zgodnie z uzyskaną przez nas informacją, opłaty ulegną powiększeniu o kolejne 3-4 euro. Warto więc z góry założyć wykorzystanie takiego rachunku jeszcze przed jego utworzeniem, a także uwzględnić sposób jego działania w planie marketingowym oraz finansowym samego przedsiębiorstwa.
Sama bankowość elektroniczna, jakby to ująć… jest dosyć prosta. W Europie przyzwyczailiśmy się do ładnej oprawy graficznej oraz zaawansowanym aplikacjom na smartfony, w celu obsługi naszego rachunku. Tutaj, jakby czas stanął w miejscu, zresztą zobaczcie sami jak to wygląda na załączonym poniżej screen’ie (kliknij, aby powiększyć):
Bankowość ta ma jednak inne zadanie i wygląd nie jest oczywiście tym na co powinniśmy zwracać uwagę. Trzeba również wiedzieć, że utworzenie rachunku wiąże się z dopełnieniem rygorystycznej procedury FATCA w celu określenia statusu właściciela takiego rachunku dla potrzeb odprowadzenia i zgłoszenia podatku na terenie USA. Nie oznacza to jednak, że zakładając spółkę offshorową wraz z rachunkiem bankowym, trzeba od razu płacić podatek na terenie USA. Procedura musi zostać wykonana przez wszystkim chcących taki rachunek zarejestrować, ale ma zastosowanie jedynie do amerykańskich podatników. Innymi słowy, jeśli nie jesteś rezydentem USA to procedura ta jest jedynie formalnością – trzeba ją jednak prawidłowo wykonać!
Podsumowując, czy więc utworzenie takiego rachunku ma sens i będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Nie można jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz tego jakie zadanie ma spełniać rachunek bankowy w Twojej firmie.
W jednym przypadku rachunek bankowy się sprawdzi, w drugim natomiast korzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jednego z dostępnych na rynku procesorów płatniczych w celu obsługi Twoich transakcji, czy też transakcji od/do ze strony Twoich klientów. Można również skorzystać z wypracowanego przez nas know-how w zakresie utworzenia procesora płatniczego, dedykowanego pod typ działalności jaką prowadzisz – np. w formie kantoru czy instytucji płatniczej. Rozwiązań na obsługę transakcji czy to walucie wirtualnej czy tradycyjnej jest kilka. Aby wiedzieć, które z rozwiązań będzie najlepsze trzeba znać produkt, jaki będziesz sprzedawać oraz na czym w ogóle Twoja działalność ma polegać.
Warto również wiedzieć, że założenie rachunku bankowego dla bankowości prywatnej lub firmowej, jest możliwy poprzez uzyskanie obywatelstwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, o czym po krótce informowałem TUTAJ. Wątek ten z pewnością zostanie jeszcze rozwinięty w przyszłości.
Jeśli więc zastanawiasz się nad możliwościami w zakresie obsługi transakcji w Twojej firmie, czy też nad założeniem dla niej rachunku bankowego skontaktuj się z kancelarią.