Ogólna charakterystyka polisolokaty została opisana pod tym linkiem – https://khg.pl/produkty/polisolokaty/. Natomiast w tym artykule chcemy przybliżyć kilka sposób na odzyskanie utraconych pieniędzy przez osoby, które zawarły umowę o polisolokatę i niewiedzą jak wyjść z nich bez straty włożonego majątku, lub dowiedziawszy się, że są stratni zerwali umowę i została im potrącona tzw. opłata likwidacyjna sięgająca nawet 100% zebranych pieniędzy na lokacie.
Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na odzyskanie swoich pieniędzy:
Sposób numer 1
Adwokaci i radcowie prawni z Kancelarii KHG to świetni mediatorzy, potrafiący wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie do ugodowego rozwiązania sprawy jeszcze zanim trafi ona przed wokandę sądu. Odpowiednie wynegocjowanie warunków odstąpienia od umowy z ubezpieczycielem jest jak najbardziej możliwe jeżeli użyje się odpowiednich argumentów przemawiających na korzyść klienta.
Z pomocą przychodzą również wydane wyroki przez sądy. W orzecznictwie bowiem pojawia się coraz więcej decyzji w których to wygrywa klient, a ubezpieczyciele przegrywają z kretesem nawet w sprawach o kilka milionów złotych. Takie wyroki powodują większą skłonność do zawierania ugód z klientami i rozwiązanie sporu polubownie, bez udziału sądu.
Sposób numer 2
Umowy o polisolokaty, często zawierają zapis zgodnie z którym to zaledwie około 1 proc. kwoty przeznaczana jest na ochronę ubezpieczeniową, a 99 proc. lokowano w akcjach lub obligacjach. Taka umowa według Sądu Apelacyjnego w Warszawie jest nieważna – Sąd orzekł to prawomocnie w wyroku o sygn. akt V ACa 451/18.
Wyrok stwierdza, że skoro w całej umowie element ubezpieczeniowy był tylko zwodniczy, nie można jej nazywać umową ubezpieczenia. Tym bardziej że niezależnie od okoliczności zyskiwał tylko ubezpieczyciel, a tracił klient. I dodaje, że za niedopuszczalną należy uznać sytuację, w której umowa nazwana ubezpieczeniem w rzeczywistości nie zawiera elementu ochronnego.
Powyższy wyrok otwiera wiele możliwości dla profesjonalnych pełnomocników do sporządzania uzasadnień pozwów wystosowanych przeciw nieuczciwym ubezpieczycielom. Wygrana sprawa najczęściej skutkuje nałożeniem obowiązku na ubezpieczyciela do zwrotu całości wpłaconej kwoty przez klienta.
Sposób numer 3
Uzyskanie nakazu zapłaty w sprawach dotyczących polisolokat jest możliwe i bardzo korzystne dla klienta. Bowiem w obrocie prawnym nakaz zapłaty to często spotykane orzeczenie sądowe, wydawane przez sądy bez udziału stron na posiedzeniach niejawnych, na podstawie przedstawionej przez klienta treści pozwu oraz załączonych do pozwu dokumentów. Kolokwialnie mówiąc w postępowaniu o zapłatę istnieje możliwość, że klient „nie będzie ciągany” po sądach przez kilkanaście lat, a sprawa zostanie rozstrzygnięta stosunkowo szybko i sprawnie z bardzo korzystnym dla niego wyrokiem.
Co prawda sytuacja konsumentów jest dziś znacznie lepsza, niż jeszcze kilka lat temu, ale wywalczenie sprawiedliwości nadal bywa zadaniem trudnym z punktu widzenia osoby nieobeznanej z procedurami prawniczymi. Firmy finansowe o tym wiedzą, dlatego w niektórych okolicznościach – nawet takich, w których na pierwszy rzut oka widać, że to klient ma rację – sztucznie podtrzymują stanowisko w którym wskazują swoją uczciwość.
Dlatego też, aby nie zgubić się w setkach stron prawnego języka w pismach wystosowanych przez ubezpieczycieli, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który przeanalizuje umowę, wybierze odpowiedni sposób na odzyskanie pieniędzy klienta, a następnie sporządzi pisma odpowiednio uzasadniając roszczenie klienta.
W razie pytań lub chęci skorzystania z Naszej pomocy zachęcamy do kontaktu.
Radca prawny / Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa