Kiedy jest niezbędne przekształcenie działalności?
Przekształcenie może się okazać bardzo korzystne dla przedsiębiorcy, szczególnie w momencie problemów finansowych, czy też potrzeby usprawnienia procesu zarządzania. Wiele firm rozpoczyna prowadzenie działalności w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej lub spółki jawnej. Z czasem, przedsiębiorstwa osiągają coraz większe dochody, a dotychczasowa ich organizacja okazuje się niewystarczająca. Wraz ze wzrostem dochodów rośnie także odpowiedzialność właścicieli, aby ją ograniczyć najlepszym rozwiązaniem może się okazać zmiana formy prawnej działalności na spółkę z o.o.
Jakie są korzyści z prowadzenia sp. z o.o.?
Po pierwsze, w związku z przekształceniem dochodzi do ograniczenia odpowiedzialności przedsiębiorcy jego majątkiem osobistym za powstałe zobowiązania. Odpowiedzialność wspólników ograniczona jest tylko do wartości wniesionych wkładów. Oznacza to w praktyce, że wspólnicy nie muszą spłacać długów spółki z o.o.
Po drugie, charakter spółki z o.o. umożliwia prowadzenie zarówno dużych biznesów, jak i małych rodzinnych firm. Do założenia spółki z o.o. wystarczy wniesienie kapitału w wysokości zaledwie 5.000 zł. Kodeks spółek handlowych daje bardzo duże możliwości w zakresie dostosowania umowy spółki do indywidualnych potrzeb jej wspólników.
Po trzecie, założenie spółki z o.o. nie wymaga uczestnictwa drugiego wspólnika. Należy jednak każdorazowo rozważyć, czy w danej sytuacji prowadzenie jednoosobowej spółki z o.o. będzie najkorzystniejszym dla Was rozwiązaniem.
Po czwarte, założenie spółki z o.o. daje możliwość kolejnego przekształcenia w spółkę komandytową, co przy odpowiedniej proporcji udziałów daje możliwość płacenia przez wspólników znacznie niższych podatków.
Podsumowując, należy zaznaczyć, że przekształcenia w sp. z o.o. ma sporo zalet, jednakże przeprowadzenie procesu przekształcenia potrzebuje odpowiedniego przygotowania, tak aby nowopowstała spółka sprostała Waszym oczekiwaniom.
Radca prawny, Doradca podatkowy / Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa