Istotą przekształcenia jest zmiana formy prawnej spółki. Przekształcenie jednak się na tym nie kończy, jego skutki są bowiem dalej idące, zwłaszcza w sferze podatkowej. Dokonywanie przekształceń spółek dokonuje się z wielu powodów i o ile są to powody czysto ekonomiczne, przedsiębiorca w zasadzie nie ma czego się obawiać. Organy podatkowe jednak nie śpią i lubią doszukiwać się w wielu sytuacjach działań, których głównym celem jest uniknięcie opodatkowania.
Na początku, należy przypomnieć, że przekształcanie spółek jest legalną, dopuszczoną przez prawo czynnością prawną. Polski kodeks spółek handlowych podchodzi do kwestii przekształceń w sposób niezwykle liberalny, dopuszczając przekształcenia jednych spółek handlowych w inne. W ramach kodeksu wyróżniamy dwa rodzaje spółek:
Każda z nich może być w zasadzie przekształcana w inną spółkę handlową w dowolnych konfiguracjach. Tak przynajmniej jest w teorii. Nie wszystkie jednak przekształcenia są tak samo atrakcyjne dla przedsiębiorców, zwłaszcza pod względem podatkowym. Nic zatem dziwnego, że organy podatkowe bacznie przyglądają się przekształceniom i skutkom podatkowym z nich wynikających szukając na każdym kroku uchybień po stronie podatników.
W ostatnich latach sukcesywnie podejmowane są działania legislacyjne zmierzające do uszczelniania systemu podatkowego. Kolejne nowelizacje aktów prawnych wyposażają organy podatkowe w coraz to nowe narzędzia pozwalające im na skuteczną walkę z tzw. optymalizacją podatkową. Termin ten oznacza nic innego jak tylko celowe i świadome unikanie opodatkowania prowadzące do uzyskania podatnika korzyści podatkowej. Bez wątpienia najczęstszym instrumentem wykorzystywanym przez organy podatkowe jest klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania.
Ta instytucja prawna budzi sporo kontrowersji z uwagi na jej nieostrość oraz brak precyzji, co sprawia, że przeciętny podatnik może mieć obawy co do tego, gdzie przebiega bezpieczna granica między dokonywanymi przez niego czynnościami a optymalizacją podatkową.
Omawiając zagadnienia przekształceń w świetle ordynacji podatkowej, warto odwołać się do treści wyroku NSA z dnia 31 stycznia 2019 roku (sygn. akt. II FSK 3242/18). Istotą rozpatrywanego przez NSA sporu była odpowiedź czy każda korzyść podatkowa jest optymalizacją związaną z chęcią unikania opodatkowania. Sama sprawa zaś dotyczyła restrukturyzacji spółek. Zdaniem Krajowej Administracji Skarbowej tak, co w konsekwencji prowadziło do sytuacji gdy ww. klauzula mogłaby być stosowana w nieograniczonym zakresie, a co gorsza faktem mogłaby się stać sytuacja, w której obowiązkiem podatnika nie byłoby już tylko płacenie podatków jakie nakładają na niego przepisy prawne, lecz uiszczanie ich w jak najwyższej wysokości.
Takie rozumienie przepisów ordynacji nie spotkało się z aprobatą NSA. W omawianym wyroku odrzucił on bowiem skargę kasacyjną szefa KAS i wskazał, że organ nie może stosować instytucji klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jeżeli istniały inne cele ekonomiczne lub gospodarcze co najmniej tak samo istotne jak cel w postaci korzyści podatkowej. Ponadto organ podatkowy każdorazowo zobligowany jest w uzasadnieniach swoich decyzji wyraźnie wyartykułować swoje wyjaśnienia dlaczego wskazane przez podatnika cele pozapodatkowe zostały uznane za mało istotne w zestawieniu z korzyścią podatkową.
Równie ważną kwestią poruszoną przez NSA było wskazanie, że to na organie podatkowym spoczywa ciężar udowodnienia, że dana korzyść podatkowa przestała być efektem działań o podłożu ekonomicznym i biznesowym, a nabrała charakteru sztucznej operacji optymalizacyjnej, wobec której pozostałe motywy gospodarcze nie mają znaczenia lub znajdują się na dalszym planie.
Podsumowując, NSA w powyższym wyroku stanął po stronie podatników i wyraźnie wskazał jakie obowiązki leżą po stronie organów podatkowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli uzasadnień decyzji oraz jakie okoliczności organ musi uzasadnić w przypadku podjęcia prób podważenia zasadności przekształceń spółek. Jeżeli zaś chodzi o podatnika to bardzo ważne jest, aby za decyzją o zmianie formy prawnej prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa stało mocne uzasadnienie biznesowe, znajdujące swoją podstawę w uwarunkowaniach gospodarczych i potrzebach rozwojowych prowadzonej działalności. W takich sytuacjach organy podatkowe nie będą w stanie bez starannego i gruntownego podejścia do sprawy zanegować słuszności takiego przekształcenia.
Radca prawny, Doradca podatkowy / Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa