Dowiedz się jakie możesz podjąć kroki oraz jakie przysługują Ci uprawnienia!
Dochodzenie roszczeń w procesie budowlanym okazuje się niejednokrotnie skomplikowane i czasochłonne. Sprawy mogą toczyć się w wielu przypadkach przez lata. Często z kolei można ich uniknąć dzięki odpowiedniemu podejściu do podstawowych elementów, które składają się na relację z danym kontrahentem, wspólnikiem, deweloperem czy nabywcą nieruchomości. W tym zakresie jeśli masz wątpliwości w zakresie prawa budowlanego – obsługujemy zarówno podmioty, jak i osoby fizyczne. Nazywam się Kamil Hupajło i zapraszam Cię do zapoznania się z moją autorską stroną: prawnikbuduje.pl!
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wdawanie się w rozwiązania na drodze sądowej, jest zapobieganie powstawaniu sporów. Prewencja jest skuteczniejsza, ale wymaga odpowiednio wczesnego przygotowania. Przykładowo w kwestii spraw budowlanych warto zabezpieczyć się już na etapie podpisywania umowy. W tym celu konieczna jest dokładna analiza umów o roboty budowlane bądź umów deweloperskich w przypadku nabywców lokalu. Z reguły jeszcze wcześniej dochodzi do negocjacji i to na ich podstawie następnie powstają konkretne zapisy w umowie. Z mojego doświadczenia jako prawnika właściwie napisana umowa dotycząca prawa budowlanego to podstawa. Ugruntuje ona Twoją pozycję w trakcie ewentualnego postępowania sądowego bądź ugody, a także często pozwoli Ci ograniczyć ryzyko zaistnienia niepotrzebnych komplikacji.
Właściwie przeprowadzone negocjacje to klucz do nakreślenia przejrzystych relacji, zobowiązań i warunków pomiędzy stronami. Dopiero na podstawie protokołu negocjacji można określić poszczególne elementy umowy. Przykładowo zapisy w protokole, a następnie umowie będą dotyczyć harmonogramu przeprowadzania prac budowlanych czy wynagrodzenia. Ponadto umowa przewiduje również zabezpieczenie w postaci kar umownych na wypadek braku wykonania całości lub części z zobowiązań. W samym protokole zawarty zostać może również sposób rozumienia poszczególnych zapisów.
Dowiedz się jakie możesz podjąć kroki oraz jakie przysługują Ci uprawnienia!
Dlatego jeśli masz pytania lub wątpliwości – poszczególne rozwiązania znajdziesz na prawnikbuduje.pl. Strona pozwoli Ci zapoznać się istotnymi szczegółami w formie materiałów wideo oraz artykułów. Ponadto możemy wspólnie omówić specyfikę planowanej umowy. Dobrą praktyką jest również korzystanie ze stałej obsługi prawnej, która pozwoli Ci reagować na bieżąco w sytuacji, gdy np. druga strona nie wywiąże się z poszczególnych zobowiązań.
Głównym powodem jest to, że często wiążą się one z różnymi ryzykami, które zawsze występują na pewnych polach działalności. Inwestycje budowlane charakteryzuje zróżnicowana specyfika i oznacza to, że do każdej trzeba podejść w sposób indywidualny. Przykładowo w Twoim przypadku główne ryzyko może być związane z materią ekonomiczną. Oznacza to m.in. brak zgody co do wyceny lub konieczność windykacji należności. Wystąpić mogą także ryzyka typowo prawne, dlatego odpowiednio wcześniej przygotuj się na różne możliwości.
Z mojej perspektywy jako prawnika od lat pracującego z szerokim spektrum klientów z branży budowlanej, najistotniejszy jest etap starannego planowania zanim jeszcze inwestycja wystartuje. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się ze mną. Postaram się odpowiedzieć na pytania i zasugerować możliwe rozwiązania Twojego problemu. Zapraszam do kontaktu!
Radca prawny / Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa