W kwestii podatków Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla przedsiębiorców. IP Box zmienia w praktyce model polskiej gospodarki i nadaje jej nieco bardziej nowoczesny wymiar. Obecnie z preferencyjnej stawki podatku mogą skorzystać również osoby z zagranicy. Co jednak zrobić, aby zakwalifikować się do skorzystania z ulgi IP Box w wysokości 5%? Niestety mogą z niej skorzystać jedynie niektórzy przedsiębiorcy! Którzy konkretnie? Dowiedz się nieco więcej w poniższym materiale Macieja i Rafała:
Warto zaznaczyć, że jest to ulga przeznaczona nie tylko dla programistów. Przykładowo dochód uzyskany ze sprzedaży rzeczy opatentowanej czy wzoru przemysłowego może zostać opodatkowany jedynie 5% stawką. Dotyczy to w zasadzie każdego wzoru lub patentu na myszkę komputerową, konkretną szklankę czy nawet długopis uprawnia do obniżenia standardowego podatku w wysokości 19% do wspomnianych 5%. Warunkiem niezbędnym, który pozwala skorzystać z IP Box jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast podstawą B+R jest wytworzeniem lub zmodyfikowanie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, do którego zaliczają się właśnie patent, wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, czy prawo ochronne z rejestracji produktu leczniczego i prawo wynikające z zarejestrowania topografii układu scalonego.
Tworzenie oprogramowania, projektowanie aplikacji bądź stron to zadanie wykonywane przez więcej niż jednego specjalistę. W praktyce IP Box uwzględnia, że nowe technologie wymagają zupełnie innego podejścia nie tylko do designu czy funkcjonalności, ale i kwestii opodatkowania. W tym wypadku preferencyjną stawką podatku zostanie objęty nie tylko sam informatyk, który tworzy lub modyfikuje dane oprogramowanie, ale również osoba, która zajmuje się projektowaniem widoku ekranu i paneli, z których potem korzysta użytkownik, czy project manager zajmujący się koordynacja pracy całego zespołu. Dla przykładu programy nie mogą powstawać bez odpowiednio dopasowanych projektów graficznych, które dopasowane będą do preferencji odbiorcy. Odpowiadają za to UX oraz UI Designer, którzy bezpośrednio nie zajmują się pisaniem oprogramowania.
Jak najbardziej! Wystarczy, że osoba z zagranicy posiada w Polsce rezydencję podatkową. Oznacza to, że cudzoziemiec powinien przebywać 183 dni na terenie Rzeczpospolitej, posiada adres zameldowania, mieszkanie i dokonuje tutaj płatności kartą. W praktyce z doświadczenia kancelarii prawnej weryfikowane jednak jest tylko i wyłącznie czy obcokrajowiec ma mieszkanie w Polsce, płaci podatki i czy dokonuje w jej granicach płatności kartą kredytową.
Sprawy związane z IP Box, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej i działalnością B+R zdarzają się w naszej Kancelarii prawnej niezwykle często. Wątpliwości w tej dziedzinie występują powszechnie. Wynika to w głównej mierze z tego, że sądy i prawnicy zajmują się IP Box relatywnie od niedawna. Nie wiesz w jaki sposób skorzystać z preferencyjnej stawki podatku lub jak wypełnić interpretację? Przyjdź i skonsultuj się z nami! Radcowie i prawnicy z kancelarii prawnej KHG pomogą Ci uzyskać ulgę IP Box!
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.