Przygotowanie imprezy nie należy do prostych wyzwań. Dobra organizacja i plan dopięty na ostatni guzik to recepta na udaną i wspaniałą zabawę. Przy organizacji nie należy pomijać aspektu prawnego, które już od samego początku wkradają się w tworzenie imprezy. Aby uchronić się przed nieoczekiwanymi sytuacjami warto przemyśleć kwestię ubezpieczenia.
Na samym wstępie należy ustalić czy impreza finalnie będzie masowa. Gdy mowa o organizacji imprez otwartych, to w większości przypadków mowa właśnie o masowych imprezach. Jednak wszelkiego rodzaju imprezy, pikniki firmowe czy też eventy mogą mieć charakter zamknięty. Nie ma wtedy znaczenia liczba uczestników, a organizatora nie obejmują przepisy o imprezie masowej. To czy dana impreza może być uznana za masową, uzależnione jest od liczby jej uczestników oraz od charakteru wydarzenia.
Nie każda impreza masowa musi zostać ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązek ten zależy m.in. od tego, czy impreza ma charakter odpłatny, czy też nie. Każda impreza masowa odpłatna musi być ubezpieczona, natomiast organizacja nieodpłatnego wydarzenia nie wiąże się z takim obowiązkiem. Ubezpieczenie stanowi jednak ważne zabezpieczenie, które warto wykupić dla każdej imprezy masowej.
Bezpieczeństwo imprezy masowej polega na spełnieniu przez organizatora imprezy wielu wymogów pod kątem charakteru wydarzenia od zabezpieczenia pod względem medycznym po instalacje przeciwpożarowe i sanitarne.
Ubezpieczenie obejmuje szkody, jakie mogą zostać wyrządzone jego uczestnikom. Koszt wykupienia ubezpieczenia uzależniony jest od liczby osób uczestniczących w danym wydarzeniu, miejsca jego odbywania się oraz charakteru samej imprezy. Na tej właśnie podstawie ubezpieczyciel ustala wysokość ubezpieczenia.
Według zapisów art. 53 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, organizator tego typu wydarzenia ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC imprezy masowej. Obejmuje ona szkody wyrządzone osobom uczestniczącym.
Koszty ubezpieczenia imprezy masowej są uzależnione od kilku czynników, takich jak rodzaj imprezy, lokalizacja, liczba uczestników czy poziom ryzyka.
W przypadku imprez nieodpłatnych albo takich, które nie mają charakteru masowego podpisanie umowy ubezpieczenia OC jest dobrowolne. Zawiera się ją na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia danego towarzystwa. Polisa nie chroni uczestników w przypadku szkód, które wyrządzą sobie nawzajem. Zapewnia natomiast odszkodowanie w razie szkód wyrządzonych w wyniku działania czy zaniechania działania przez organizatora.
Wysokość składki zależna jest od różnych sytuacji i aspektów jak na przykład informacji o wcześniej organizowanych imprezach, zgłaszanych roszczeniach, szkodach, przebiegu ubezpieczenia. W ubezpieczeniu można też zastosować klauzule dodatkowe, które rozszerzają odpowiedzialność towarzystwa o określone rodzaje szkód.
Przy organizacji imprez warto zasięgnąć pomocy prawnej, ponieważ dobra ocena sytuacji i przepisów prawnych wydarzenia, które będzie tematem przewodnim pozwoli wyeliminować problemy jakie mogą wyniknąć po drodze i pozwolą skutecznie zabezpieczyć interes prawny organizatora oraz uczestników.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.