Jakiekolwiek opóźnienia w oddaniu budynku, czy mieszkania przez dewelopera narażają klientów na straty. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Warto wiedzieć, że w przypadku opóźnienia klientowi należy się odszkodowanie za każdy dzień, a nawet może on odstąpić od zawartej z deweloperem umowy.
W umowie zawieranej z deweloperem zawsze określane są terminy przekazania nieruchomości klientowi. Ponadto w dokumencie określane są też czynniki, które wykluczają odpowiedzialność dewelopera za opóźnienie w oddaniu inwestycji do użytku.
Zalicza się do nich m.in.:
W przypadku, gdy opóźnienie nie wynika z żadnej z przyczyn określonych w umowie deweloper musi wypłacić klientom odszkodowanie. Znamienną kwestię stanowi należyte przygotowanie treści umowy deweloperskiej pod kątem możliwości dochodzenia kar umownych oraz odszkodowania. Należy bowiem podkreślić, iż możliwość dochodzenia odszkodowania w kwocie przewyższającej wysokość kary umownej uzależniona będzie od zawarcia w treści umowy stosowanego zapisu.
Większość umów deweloperskich zawiera zapisy, które dokładnie określają wysokość kar umownych za opóźnienia w wydaniu lokalu. Jednakże nie wszyscy klienci pamiętają, by dany zapis umieścić w umowie z deweloperem, powoduje to w przyszłości brak roszczeń o zapłatę względem dewelopera. Wysokości kar umownych są określone procentowo w stosunku do ceny danego lokalu.
Przykłady zapisów dotyczących kar umownych
Właściwe zabezpieczenie interesów nabywcy wymaga analizy zapisów umownych dotyczących terminu rozpoczęcia budowy, harmonogramu oddania poszczególnych etapów robót oraz całego przedsięwzięcia i finalnie odbioru nieruchomości przez nabywcę i zawarcia umowy przenoszącej na niego własność przedmiotowej nieruchomości. Istotną kwestię z punktu widzenia interesów nabywcy stanowi zamieszczenie w treści umowy kar umownych za przekroczenie przez dewelopera wskazanych terminów.
Sposób obliczania kar umownych będzie warunkowała treść umowy deweloperskiej, która może określić jej wysokość nie tylko w sposób kwotowy. Przykładowe zapisy dotyczące kar umownych zamieszczone są poniżej:
„W przypadku nieprzeniesienia przez Dewelopera na Nabywcę prawa własności Lokalu w terminie wynikającym z treści niniejszej umowy z przyczyn leżących po stronie Dewelopera, Nabywcy przysługuje kara umowna w wysokości ustawowych odsetek za opóźnienie liczonych od wpłaconych przez Nabywcę kwot na poczet Ceny Nabycia Lokalu liczonych od dnia X do dnia przeniesienia prawa własności do Lokalu na Nabywcę”
„W przypadku nieprzeniesienia przez Dewelopera na Nabywcę prawa własności Lokalu w terminie wynikającym z treści niniejszej umowy z przyczyn leżących po stronie Dewelopera, zobowiązuje się on do zapłaty na rzecz Nabywcy kary umownej w wysokości 500 zł za każdy dzień następujący po dniu, w którym miało nastąpić przeniesienie prawa własności Lokalu na Nabywcę.”
„W przypadku nieprzeniesienia przez Dewelopera na Nabywcę prawa własności Lokalu w terminie wynikającym z treści niniejszej umowy z przyczyn leżących po stronie Dewelopera, zobowiązuje się on do zapłaty na rzecz Nabywcy kary umownej w wysokości 0,1% wartości Lokalu za każdy dzień następujący po dniu, w którym miało nastąpić przeniesienie prawa własności Lokalu na Nabywcę.”
O ile obowiązek dewelopera do zapłaty kary umownej nie jest uzależniony od powstania po stronie nabywcy jakiejkolwiek szkody, o tyle żądanie zapłaty odszkodowania, będzie od istnienia takiej szkody uzależnione. Zaznaczyć warto, iż dochodzenie przez nabywcę kary umownej od dewelopera nie wyklucza żądania zapłaty odszkodowania. W szczególności będzie to znamienne w sytuacji, gdy wielkość szkody będzie przewyższała wysokość kary umownej i w tym kontekście szczególnie istotne jest zamieszczenie stosowanego zapisu
w treści umowy deweloperskiej.
Jakie zatem okoliczności będą uzasadniały dochodzenie od dewelopera odszkodowania?
Dla przykładu warto wskazać kilka sytuacji uzasadniających przedmiotowe roszczenie:
Udokumentowane koszty
Nabywca powinien mieć na uwadze, by zadbać o to, aby wszelkie ponoszone przez niego
w związku z niewykonaniem lub niewłaściwym wykonaniem umowy przez dewelopera koszty były udokumentowane. Jeżeli zatem nabywca zdecyduje się na zlecenie wykonania zastępczego – musi zadbać aby wykonawca zlecenia doręczył mu faktury. Podobnie będzie
z kosztami poniesionymi z tytułu zlecenia wykonania ekspertyzy, najmu lokalu zastępczego. W perspektywie ewentualnego postępowania sądowego warto również zadbać o to, aby osoba, z którą nabywca zawiera umowę najmu lokalu zastępczego odprowadzała z tego tytułu podatek dochodowy, ponieważ bardzo prawdopodobne jest, iż deweloper w toku postępowania będzie podnosił taki zarzut.
Żądanie nabywcy zapłaty przez dewelopera odszkodowania nie zawsze będzie wiązało się
z koniecznością wszczynania postępowania sądowego. Takie roszczenie nabywca może skierować do dewelopera również na etapie przesądowym, konkretnie poprzez wezwanie dewelopera do usunięcia wad lokalu lub zapłaty odszkodowania. Pomocy prawnej w tym zakresie nabywca będący konsumentem może oczekiwać od miejskiego lub powiatowego Rzecznika Konsumentów lub Federacji Konsumentów. Pracownicy wymienionych instytucji zajmują się bezpłatnym udzielaniem porad prawnych, a ponadto mogą okazać się pomocni podczas sporządzania wezwań do zapłaty, czy podejmowania prób mediacyjnych.
Niestety, jak pokazuje praktyka, niski jest procentowy udział spraw odszkodowawczych, których zakończenie (oczywiście chodzi o zakończenie pozytywne dla nabywcy) następuje na etapie przedsądowym. Skuteczne dochodzenie praw nabywcy przed sądem zapewni reprezentacja profesjonalnego pełnomocnika.
Zachęcamy Państwa do skorzystania z usług naszej kancelarii w zakresie opisywanej problematyki. Doświadczeni specjaliści należycie zabezpieczą Państwa interesy.
Radca prawny / Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa
Dzień dobry. Mam pytanie o koszty poniesione przez nabywcę mogą być ujęte w takim zestawieniu? Czy w momencie kiedy wynajmowałem mieszkanie przed podpisaniem umowy z deweloperem, a ten opóźnił zakończenie budowy, koszt wynajmu (od daty zakończenia budowy w umowie deweloperskiej, do rzeczywistego dnia przekazania własności) też wlicza się to w koszta, czy tylko w momencie kiedy musiałem specjalnie coś wynająć z powodu takiego opóźnienia? Czy koszty typu prąd, gaz, woda, śmieci etc. też wliczają się w te podsumowania?
Szanowny Panie, dziękuję za pytanie i jednocześnie przepraszam za tak długi czas oczekiwania na odpowiedź – system nie powiadomił nas o nowym komentrarzu pod artykułem. Odpowiadając na Pana pytanie, zasadą jest, że także mieszkanie, które Pan wynajmował, wlicza się do szkody, którą Pan poniósł z tytułu opóźnienia dewelopera. Nie ma przy tym znaczenia, czy było to mieszkanie dotychczasowe, czy specjalnie wynajęty lokal na okres opóźnienia. Gdzieś musiał Pan mieszkać, więc rodzaj lokalu (w rozsądnych granicach oczywiście) nie ma znaczenia. Podobnie jest z kosztami mediów (prąd, woda itd.) – wliczamy to w poniesioną szkodę według normalnych potrzeb. Oczywiście wszystkie takie koszty należy wykazać stosownymi dokumentami (umową najmu, rachunkami, fakturami itd.).
Dzień dobry,
Czy mogę wiedzieć co w przypadku, kiedy mamy mieszkanie, które spałacamy innym kredytem i to mieszkanie zarabiałoby na siebie powodująć odciążenie miesięcznych wydatków?
Co w przypadu kredytów, które zawierają rownież pieniądze na wykończenie. To znaczy kredyt nie jest zamknięty bo inwestycja nie jest oddana. W tym wypadku spłacamy cały czas głównie odsetki.
Z góry dziekuje za odpowiedź.
Generalną zasadą jest, że jeśli na skutek dewelopera ponieśliście Państwa szkodę (straciliście jakieś pieniądze) czy to w sposób bezpośredni (np. dopłacając do innego mieszkania lub płacąc najem) czy to przez to, że nie uzyskaliście korzyści majątkowej (np. z najmu poprzedniego mieszkania), można tego dochodzić w ramach roszczeń odszkodowawczych od dewelopera.
Generalną zasadą jest, że jeśli na skutek dewelopera ponieśliście Państwa szkodę (straciliście jakieś pieniądze) czy to w sposób bezpośredni (np. dopłacając do innego mieszkania lub płacąc najem) czy to przez to, że nie uzyskaliście korzyści majątkowej (np. z najmu poprzedniego mieszkania), można tego dochodzić w ramach roszczeń odszkodowawczych od dewelopera.
Witam. Czy w umowie deweloperskiej muszą znaleźć się zapisy o odszkodowaniu, żeby móc ubiegać się o odszkodowanie za wyższe raty kredytu ze względu na opóźnienie przeniesienia własności lokalu?
Nie ma obowiązku zawarcia w umowie deweloperskiej możliwości dochodzenia odszkodowania, ponieważ odszkodowanie takie jest dochodzone według ogólnych przepisów Kodeksu Cywilnego. Inaczej natomiast wygląda sprawa jeśli chodzi o kary umowne za opóźnienie – wówczas takie kary muszą zostać przewidziane w umowie, a ewentualne odszkodowanie przewyższające kary umowne moze być dochodzone jedynie wówczas, gdy strony taką możliwość przewidziały w umowie.
Nie ma obowiązku zawarcia w umowie deweloperskiej możliwości dochodzenia odszkodowania, ponieważ odszkodowanie takie jest dochodzone według ogólnych przepisów Kodeksu Cywilnego. Inaczej natomiast wygląda sprawa jeśli chodzi o kary umowne za opóźnienie – wówczas takie kary muszą zostać przewidziane w umowie, a ewentualne odszkodowanie przewyższające kary umowne moze być dochodzone jedynie wówczas, gdy strony taką możliwość przewidziały w umowie.
Witam. 29 października 2021 podpisaliśmy z mężem akt notarialny , kupiliśmy część bliźniaka od dewelopera. Na odbiorze okazało się że jest kilkanaście rzeczy do poprawy dodatkowo do budynku nie doprowadzono wody i prądu ( z prądu możemy korzystać ponieważ w budynku jest podłączony prąd budowlany ) . Minęły dwa miesiące od odbioru w międzyczasie część wad została usunięta , a wody i pradu nadal nie doprowadzono , co uniemożliwia wykonywanie prac wykończeniowych . Mieliśmy ustalony harmonogram prac z wykonawcami , wpłacone zaliczki. Czy w tej sytuacji mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie za prace które nie mogą być wykonywane , dodam że w listopadzie miały być wykonane gładzie i była ustalona cena z wykonawcą , a teraz ta cena jest 50% wyższa i musimy czekać do marca . W grudniu miały być wykonane 2 łazienki , kotłownia .
Długo czeka się tu na odpowiedź 😔
Co do zasady istnieje możliwość dochodzenia odszkodowania, pod warunkiem, że jesteście Państwa wykazać wysokość szkody – tj. realną zmianę cen (wynagrodzenia wykonawców) – wstępnie np. poprzez zestawienie ofert wykonawców z dwóch okresów (to jedynie na potrzeby szacunkowe, ponieważ w ewentualnym procesie kwoty te będzie szacował biegły). Nie znam przy tym innych okoliczności sprawy, np. przyczyn opóźnienia dewelopera oraz zapisów Państwa umowy, dlatego w celu jednoznacznej oceny szans odzyskania odszkodowania, zapraszam do kontaktu mailowego: kamil.hupajlo@khg.pl.