Prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na wytwarzaniu i obrocie materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym podlega w Polsce rygorystycznym przepisom. W tym zakresie zarówno przedsiębiorcy, jak i potencjalni nabywcy zobowiązani są do uprzedniego uzyskania koncesji. Kwestię tę reguluje m.in. szereg norm prawnych, w tym szczegółowe postanowienia zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów. Kto może ubiegać się o pozwolenie na broń? Jakie warunki należy spełnić? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Koncesję na wytwarzanie i sprzedaż broni palnej udziela się przedsiębiorcy zarówno prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), jak i spółkom. Warunkiem koniecznym jest, aby przedsiębiorca:
Należy podkreślić, że koncesję na broń można uzyskać na okres od 5 do 50 lat.
W celu ubiegania się o uzyskanie koncesji na broń palną przedsiębiorca musi posiadać odpowiednie przygotowanie zawodowe. Mowa tutaj m.in. o ukończeniu szkolenia. W tym zakresie zwróciliśmy się do Sieci Badawczej Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny z zapytaniem odnośnie tego, jak wygląda cała procedura. Szkolenie trwa 1 dzień. Program szkolenia jest zawarty w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 1 kwietnia 2021 r. w sprawie szkolenia potwierdzającego posiadanie przygotowania zawodowego do wykonywania lub kierowania działalnością gospodarczą w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. We wszystkich jednostkach organizujących szkolenia cena będzie jednakowa – kwestię tę reguluje ustawa. Jej wysokość uzależniona jest od średniego wynagrodzenia. Obecnie wynosi:
Wymogiem formalnym przy ubieganiu się o koncesję na broń jest to, aby przedsiębiorca spełniał warunki techniczne i organizacyjne:
Jeśli prowadzona przez Ciebie działalność obejmuje magazynowanie broni – konieczne będzie uzyskanie opinii w kwestii spełnienia warunków technicznych i organizacyjnych w miejscu planowanej działalności. Ponadto niezbędne będzie również posiadanie zaświadczenia potwierdzającego, że w miejscu planowanej działalności wykorzystywane urządzenia są zgodne z przepisami sanitarnymi, przepisami o ochronie środowiska oraz przepisami o ochronie przeciwpożarowej. Dokumenty te wydaje:
Uzyskanie koncesji na broń wiąże się z koniecznością poniesienia kilku opłat:
Co ważne, wysokość opłaty dotyczy jednego zakresu działalności. W przypadku kilku zakresów i rodzajów działalności (np. obrót bronią, amunicją, wyrobami, technologią) – należy pomnożyć kwotę 616 zł przez liczbę zakresów działalności. Przykładowo przy obrocie bronią i amunicją będzie to 2 x 616 zł. Czas oczekiwania na uzyskanie koncesji ro około 2 miesiące.
Jeśli planujesz rozpocząć działalność gospodarczą, która wymaga koncesji, możesz przed jej uzyskaniem złożyć wniosek o przyrzeczenie wydania koncesji. Nie uprawnia ona do prowadzenia działalności w zakresie obrotu specjalnego, ale jeśli złoży się wniosek o koncesję w okresie ważności promesy – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ma obowiązek ją wydać. Promesa określa, jakie warunki musi spełniać przedsiębiorstwo, aby uzyskać koncesję. Promesa jest wydawana na minimum 6 miesięcy.
Wyjątkowo minister odmówi wydania koncesji opisanej w promesie, jeśli:
Przy ubieganiu się o koncesję na produkcję broni palnej w Polsce, przedsiębiorca staje przed szeregiem rygorystycznych przepisów. Proces ten obejmuje nie tylko uzyskanie koniecznych kwalifikacji i spełnienie warunków formalnych, ale także poddanie się szczegółowej kontroli technicznej i organizacyjnej. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości – skontaktuj się z nami. Umówimy spotkanie i doprecyzujemy niezbędne szczegóły.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.