Przepisy prawa budowlanego nie należą do najprostszych w interpretacji, między innymi ze względu na zawarte w nich specjalistyczne nazewnictwo. Taki stan rzeczy sprawia, że sprawdzenie wymagań dotyczących budowy poszczególnych obiektów budowlanych może stanowić niełatwe zadanie.
Nowelizacja ustawy Prawo budowlane, obowiązująca od września 2020 r. stanęła temu naprzeciw, jednolicie formułując, które z obiektów budowlanych nie wymagają pozwolenia na budowę:
Powyższe obiekty nie wymagają pozwolenia na budowę – jednakże wymagają zgłoszenia budowy wraz z projektem budowlanym. Projektem budowlanym nazywamy dokument przedstawiający przewidywane rozwiązania projektowe określonej inwestycji, stanowiący podstawę uzyskania opinii, zgód i pozwoleń.
Co do zasady, zgłoszenia dokonuje się we właściwym starostwie lub urzędzie miasta. Wyjątkiem są jednak inwestycje realizowane m.in. na terenie zamkniętym, obszarze kolejowym, terenach przeznaczonych do utrzymania ruchu i transportu morskiego – w takim wypadku zgłoszenia dokonujemy we właściwym urzędzie wojewódzkim. Właściwość miejscową danego urzędu ustala się na podstawie położenia danego obiektu budowlanego.
Istnieje kategoria obiektów, które również wymagają tylko zgłoszenia – z tą jednak różnicą, że nie jest wymagany ich projekt budowlany. Ta kategoria obejmuje, m.in.:
Zgłoszenie, zarówno z i bez projektu budowlanego należy złożyć przed wszczęciem robót budowlanych. Roboty można zacząć już po upłynięciu 21 dni od dokonania zgłoszenia.
Należy pamiętać, że nawet jeśli budowa dotyczy powyższych obiektów, pozwolenie na budowę należy jest wymagane, jeśli dla danej inwestycji konieczne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko lub jeśli roboty budowlane mają być wykonywane przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków.
Powyższy artykuł przedstawia jedynie wybrane zagadnienia z zakresu obiektów budowlanych, których budowa nie wymaga pozwolenia. W celu uzyskania dokładnej i rzetelnej oceny stanu faktycznego – zachęcamy do kontaktu z Kancelarią KHG. Nasi radcowie prawni posiadają ogromne doświadczenie z zakresu prawa budowlanego i z chęcią pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.
Radca prawny / Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa