Kiedy osoba niespokrewniona ze spadkodawcą/darczyńcą może skorzystać z ulgi mieszkaniowej?
Otrzymałeś spadek bądź darowiznę od osoby, nad którą sprawowałeś opiekę, a z którą nie byłeś spokrewniony? Zastanawiasz się, czy musisz płacić z tego tytułu podatek?
Wszystko zależy od tego, czy za życia spadkodawcy/darczyńcy zawarłeś z nim umowę o sprawowanie opieki w odpowiedniej formie.
Kwestie podatku i możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej reguluje ustawa o podatku od spadku i darowizn. Ustawa w zakresie skorzystania z ulgi mieszkaniowe jest dość restrykcyjna. Skorzystanie z ulgi uzależnione jest od spełnienia łącznie 3 przesłanek:
- opieka musi się odbywać na podstawie umowy zawartej z podpisem notarialnie poświadczonym (nie musi to być jednak umowa zawarta w formie aktu notarialnego), istnienie takiej umowy jest bezwzględnie konieczne – orzecznictwo sądów w tym zakresie jest niezmienne ,,umowa o sprawowanie opieki nad spadkodawcą jest niezbędnym warunkiem upoważniającym do wykorzystania ulgi mieszkaniowej w podatku spadkowym i nie może być zastąpiona w jakikolwiek inny sposób. Brak umowy o opiekę zawartej ze spadkodawcą pozbawia podatnika możliwości uzyskania ulgi określonej w 16 ust. 1 pkt 3u.p.s.d.’’;
- okres opieki wynosić musi co najmniej dwa lata – okres dwóch lat liczy się od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza;
- spadkodawca musi wymagać takiej opieki – fakt, że spadkodawca wymaga opieki powinien zostać potwierdzony przez lekarza sprawującego opiekę lekarską nad chorym.
Należy więc mieć na względzie, że skorzystanie z ulgi mieszkaniowej przez osobę niespokrewnioną ze spadkodawcą wymaga łącznego spełnienia trzech przesłanek. Ich charakter świadczy o tym, że wszelkie formalności muszą zostać spełnione jeszcze za życia spadkodawcy/darczyńcy.