Kolejny raz nie możesz dogadać się z partnerem/partnerką co do kontaktów z dzieckiem? Ciągłe nieporozumienia i kłótnie o to kto zajmuje się dzieckiem w święta czy wakacje powodują tylko zaostrzenie waszych relacji, a na to wszystko patrzy dziecko? Jeśli tak, to warto poświęcić chwilę czasu i zapoznać się z poniższym artykułem. Być może zmotywuje Cię to do podjęcia działań, których celem będzie uregulowanie tej spornej sytuacji.
Trzeba pamiętać, że każdy rodzic ma równe prawa do dziecka, jeśli tylko nie została ograniczona władza rodzicielska jednemu z nich.
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego członkowie najbliższej rodziny (rodzice i ich dzieci) mają prawo i jednocześnie obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Te można podzielić na bezpośrednie oraz pośrednie.
Bezpośredni kontakt możliwy jest poprzez odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu. Jeśli jednak z jakiś względów, te sposoby kontaktu nie są możliwe do zrealizowania – to należy zapewnić możliwość bezpośredniego porozumiewania (np. kontakt telefoniczny), utrzymywania korespondencji i korzystania z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Najlepszym sposobem na ustalenie kontaktów z dzieckiem jest porozumienie się rodziców. Jednak gdy jest to niemożliwe i nie potrafimy uzgodnić terminów, ilości czasu czy sposobów spędzania czasu z dzieckiem, może zrobić to za nas Sąd. Sąd ma możliwość rozstrzygnięcia co do kontaktów z dzieckiem, określenia ich sposobu oraz częstotliwości.
Jeśli chcemy, żeby sąd uregulował nasze kontakty z dzieckiem należy złożyć wniosek do sądu rejonowego. Oprócz tego trzeba uiścić opłatę sądowa w wysokości 40 zł. Co ważne ustalenie kontaktów z dzieckiem na drodze sądowej nie musi wiązać się automatycznie z koniecznością wystąpienia o separacją czy rozwód, ponieważ jest to postępowanie odrębne.
Do uregulowania kontaktów z dzieckiem uprawnienie są też inni krewni niż rodzice.
Przepisy o ustaleniu kontaktów z dzieckiem stosuje się odpowiednio do rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.
Zatem jeśli chcesz, aby twoje dziecko miało zapewniony z Tobą kontakt, a jednocześnie nie widzisz szans na porozumienie się w tej kwestii z partnerem/partnerką – najlepszym sposobem będzie zwrócenie się o rozstrzygnięcie tej kwestii przez Sąd. Burzliwa atmosfera oraz kolejne konflikty nie są potrzebne ani Tobie ani dziecku. Postępowanie przed Sądem wymaga jednak podjęcia wielu czynności z którymi samemu nie zawsze jesteśmy w stanie sobie dać radę – dlatego najlepiej zwrócić się o profesjonalną pomoc prawną. Adwokat czy radca prawny nie tylko pomoże Ci dopilnować wszystkich formalności, ale też wynegocjuje najkorzystniejsze formy kontaktów dzieckiem oraz ich ilość i czas. Przy tego typu sprawach szczególnie nie warto narażać się na błędy, gdyż ich konsekwencję najdotkliwiej odczują niczemu winne dzieci
Jeśli były mąż/żona utrudnia Ci kontakty z dzieckiem, to zgłoś się do naszej Kancelarii prawnej KHG we wrocławiu. Nasz adwokat lub radca prawny napisze w Twoim imieniu odpowiednie pismo do sądu i będziemy Cię reprezentować w sprawie. Pamiętaj, że ostatecznie były mąż lub żona może zostać ukarana grzywną. Tego typu sprawy zdarzają się coraz częściej. Jest to też naruszeniem dóbr osobistych i Tobie, jako osobie której utrudniono kontakty z dzieckiem, może należeć się odszkodowanie.