Zamieszkiwanie na terenach górniczych, tj. przestrzeni objętej przewidywanymi szkodliwymi wpływami robót górniczych zakładu górniczego, może nieść za sobą przykre konsekwencje w postaci powstania szkód górniczych.
Szkoda górnicza (w znaczeniu technicznym) – to uszkodzenie obiektów budowlanych (budynków, budowli, obiektów małej architektury), uszkodzenie infrastruktury technicznej, uszkodzenie gruntu rolnego lub leśnego (rozumiane jako zawodnienie lub osuszenie), straty w zasiewach, nasadzeniach i uprawach polowych, uszkodzenia ruchomości oraz inne szkody, w stosunku do których w toku indywidualnej analizy udowodniono związek przyczynowy z ruchem zakładu górniczego. Tyle w teorii, wyjaśniając pojęcie należy posłużyć się przykładami – szkody górnicze mogą wystąpić w postaci m.in. zalania piwnicy, pęknięcia ścian domu, pochylenia się budynku, podtopienia gruntów i innych.
Niezależnie od tego jakiego typu szkody powstały na wskutek wyniku ruchu górniczego – przez co rozumiemy wszystkie roboty wykonywane pod ziemią związane z przygotowaniami do wydobycia kopaliny oraz jej wydobyciem – kopalnia zobowiązana jest do ich naprawienia.
W pierwszej kolejności dochodzimy odszkodowania polubownie, a co za tym idzie, przed wniesieniem pozwu konieczne jest zwrócenie się bezpośrednio do kopalni o naprawę powstałej szkody górniczej.
We wniosku należy wskazać dane osobowe poszkodowanego, dokładne położenie obiektu na którym powstała szkoda, opisanie charakteru i rozmiaru powstałej szkody oraz określenie w jaki sposób oczekujemy jej naprawienia.
Kluczową informacją zarówno w postępowaniu ugodowym jak i późniejszym ewentualnym postępowaniu procesowym jest data dowiedzenia się o szkodzie (termin kiedy poszkodowany zauważył, że szkoda istnieje). Termin przedawnienia mija po 5 latach od dowiedzenia się o zniszczeniach. Po tym terminie sprawca szkody (np. zakład górniczy) może uchylić się skutecznie od jej naprawy.
Zasadność wniosku przeważnie bada się poprzez dokonanie oględzin szkód przez pracownika kopalni.
Przedsiębiorca górniczy ma ustawowo zakreślony termin 30 dni na zawarcie z poszkodowanym ugody na naprawę szkód (licząc od momentu złożenia wniosku). Po przekroczeniu tego terminu wnioskodawca może skierować sprawę do sądu.
Jeżeli zakład górniczy odrzuci nasz wniosek lub się do niego nie ustosunkuje w wyznaczonym terminie, strona ma pełne prawo wstąpić na drogę sądową, aby uzyskać należne odszkodowanie. Sprawy górnicze nie są sprawami zbyt powszechnymi. Cechuje je bowiem dość wąska tematyka i konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy w zakresie prawa górniczego. Dlatego wybranie odpowiedniego adwokata lub rady prawnego, który dysponuję odpowiednim doświadczeniem w tej materii jest bardzo istotne.
Trudnością dochodzenia szkód górniczych jest również wykazanie, że powstały one w wskutek działań konkretnej kopalni. Koniecznym będzie tu powołanie biegłego, który oceni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ruchami górniczymi, a powstałą szkodą. Jednakże, aby opinia była rzetelna i w pełni kompletna rzeczoznawca powinien mieć wgląd do dokumentów pozyskanych z kopalni. Pozyskanie ich nie jest jednak rzeczą prostą, gdyż kopalnie niechętnie udostępniają dokumenty na zwykłą prośbę strony.
Na takim etapie plan pozyskania odszkodowania bez większych trudności dość mocno się komplikuje. Bez pomocy doświadczonych w tych sprawach pełnomocników, którzy wiedzą jak radzić sobie ze wszelkimi przeszkodami nie jest łatwo wywalczyć należną rekompensatę za powstałe szkody.
Postępowanie dotyczące odszkodowań górniczych są sprawami niecodziennymi. Aby rozwiązać spór i dowieść swojej racji konieczne jest wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ruchem zakładu górniczego a uszkodzeniami powstałymi na nieruchomości. W takich sprawach sąd wydaje ostateczne rozstrzygnięcie przede wszystkim na podstawie opinii biegłego sporządzonej w toku procesu sądowego.
Kancelaria KHG we Wrocławiu pomoże w sposób najmniej konfliktowy i kosztowny dowieść racji poszkodowanego i uzyskać należne odszkodowanie za wyrządzone szkody górnicze.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.