Więcej o prawie i podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Początkujący przedsiębiorcy i nie tylko, na start swojej działalności mogą założyć nową firmę lub też zakupić gotową. Warto jednak zastanowić się z czym wiąże się nabycie takiej spółki, która posiada już własną historię. Tak ja wszystko – rozwiązanie ma swoje wady, jak i zalety. W tym materiale skupimy się na tym, kiedy z perspektywy prawnej warto kupić gotową spółkę, a kiedy lepiej założyć zupełnie nową przez m.in. portal S24. Co charakteryzuje taki podmiot? Jakie są atuty i jakie niekorzyści może przynieść zakup gotowej spółki? Dowiedz się wszystkiego co niezbędne w tym zakresie, właśnie tutaj.
W dużym uproszczeniu są to podmioty zarejestrowane, mają NIP oraz REGON i należą do jakiejś firmy bądź kancelarii. Docelowo powstają one w celu sprzedaży klientowi, który jest zainteresowany nabyciem gotowego podmiotu. Dzielą się one na spółki z historią działalności, jak i bez niej czyli tzw. czyste spółki. Posiadają one atrybuty formalne, opłacony kapitał zakładowy i PKD. Część takich podmiotów zarejestrowana jest również jako płatnicy VAT. Gotowa spółka posiada również określone wpisy w PKD, które wskazują, jaki rodzaj działalności prowadzi. Czyste spółki nie posiadają negatywnej historii gospodarczej i niejednokrotnie nie pozostają związane żadnymi zobowiązaniami. Powstają głównie w celu skrócenia wydawałoby się czasochłonnych procedur związanych z rejestracją.
Wskazuje się często, że rejestracja nowej spółki może być związana z czasochłonnym wypełnianiem wniosków i oczekiwaniem na decyzje różnych organów. Obecnie jednak podmiot można założyć w kilka godzin z pomocą systemu S24. W przypadku zakupu spółki, działalność można rozpocząć praktycznie dobę, aby po wypełnieniu wszystkich formalności. Natomiast obecnie ta zaleta nie jest już tak aktualna jak dotychczas.
Więcej o prawie i podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Wiele z nich może posiadać już staż, koncesje lub zezwolenia, których uzyskanie wymaga czasu i spełnienia szeregu warunków. Natomiast kupując spółkę otrzymujesz cały jej inwentarz, a tym m.in. staż, który stanowi wymóg wzięcia udziału w niektórych przetargach. Dodatkowo historia ułatwia wejście na konkurencyjny rynku z bardziej doświadczonymi podmiotami. Udokumentowana historia handlowa i bankową może także uprościć procedury związane z uzyskaniem zaciągnięcie kredytu lub leasingu.
Gotowa spółka może mieć także ułatwione również starania o otrzymanie dofinansowania m.in. z UE. Tutaj jednak chciałbym zaznaczyć, że zazwyczaj tak nie jest. Wystarczy, że nie była prowadzona żadna działalność lub kody PKD nie są zgodne z profilem.
Od sprzedawcy zawsze wymaga pełnej dokumentacji i oświadczenia, że podmiot z historią nie ma zobowiązań lub nie podpisał weksli. Sprawdź czy gotowa spółka posiada złożone sprawozdanie finansowe, gdyż ma to szczególne znaczenie przy takich, które zostały założone wiele lat temu. Upewnij się co konkretnie obejmuje cena – czy tylko wynagrodzenie za spółkę, czy również wynagrodzenie za zmianę i zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym, zmianę statusu jako czynny płatnik VAT w Urzędzie Skarbowym, opłaty sądowe, skarbowe i wiele innych. Dodatkowo zawsze negocjuj stawkę wynagrodzenia.
W tym aspekcie posiadamy takie firmy na sprzedaż, jednak możemy również zaproponować Ci rejestrację podmiotu przez system S24. Tutaj konieczna jest szczegółowa analiza Twoich potrzeb i oczekiwań biznesowych. Proponuję w tym zakresie kontakt mailowy. Napisz do mnie wiadomość i przedstaw mi swoje potrzeby.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.