Więcej o prawie i podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Dropshipping stanowi obecnie jeden z popularnych trendów w dziedzinie e-commerce. Wspomniany model biznesowy umożliwia zarabianie pieniędzy w Internecie, nie ponosząc przy tym większego ryzyka inwestycyjnego. W głównej mierze polega on na sprzedaży produktów bez konieczności ich faktycznego posiadania. Wynika to z faktu, iż sprzedawca oferuje towary z magazynu swojego dostawcy, który wysyła je bezpośrednio do klienta. Ponadto osoby chcące założyć własny sklep internetowy, mogą go prowadzić z dowolnego miejsca na Ziemi. Co ważne, tak jak w przypadku każdej innej działalności lub inwestycji – należy się z niej rozliczyć. Jak rozliczać podatek dochodowy przy dropshippingu? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru kilka form opodatkowania. W przypadku biznesu opartego o dropshipping, wybór sposobu rozliczenia się z podatku dochodowego determinuje w głównej mierze kwestia tego, czy sprzedaż jest prowadzona na własny rachunek bądź jako pośrednictwo. Mowa tutaj m.in. o modelu sprzedażowym lub usługowym. Drugim czynnikiem mającym istotny wpływ w tym zakresie będzie również forma prawna działalności: np. spółka z o.o. lub jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG).
Obecnie wyróżniamy dwa modele dropshippingu: usługowy i sprzedażowy. W przypadku, gdy prowadzisz spółkę z o.o., to wybrany przez Ciebie model nie ma w tym zakresie zbytniego znaczenia – zawsze będziesz płacił 9% lub 19% od dochodu. Natomiast przy jednoosobowej działalności gospodarczej w oparciu o model sprzedażowy możesz zdecydować się na opodatkowanie ryczałtem w wysokości 3%. Wobec tego zapłacisz jedynie 3% od przychodu, czyli również od wartości sprzedanego towaru, bez względu na poniesione przez Ciebie koszty. Warto rozważyć to rozwiązanie przy wysokomarżowej sprzedaży. W sytuacji, gdy w Twojej ofercie posiadasz różne towary, przy czym część z nich jest wysokomarżowa lub niskomarżowa – niskomarżową możesz sprzedawać ze spółki z o.o., gdzie jesteś opodatkowany 9% lub 19% podatkiem od dochodu, natomiast produkty wysokomarżowe z wykorzystaniem 3% ryczałtu.
Więcej o prawie i podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
W sytuacji, gdy zajmujesz się prowadzeniem usługowego modelu dropshippingowego w ramach działalności gospodarczej, to możesz tym samym rozliczać się z obowiązku podatkowego z wykorzystaniem 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co ważne – przy każdym modelu masz możliwość wybrania podatku liniowego w wysokości 24% bądź podatku według skali 21% lub 41%. Jednak tutaj są one naliczane od dochodów, a nie przychodów, jak w przypadku ryczałtu. Warto zaznaczyć, że nie występuje tutaj konieczność martwienia się kwestią podwójnego opodatkowania w spółce z o.o. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod tym linkiem.
W przypadku prowadzenia biznesu opartego na dropshippingu jeden z kluczowych aspektów stanowi dobór korzystnego sposobu rozliczenia z obowiązku podatkowego. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru kilka form opodatkowania takich jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy, podatek według skali lub zasady ogólne. Jednak kwestia ta wymaga indywidualnego podejścia, dlatego w pierwszej kolejności warto dokonać szczegółowej analizy Twojego biznesu. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie, a ja postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.