W ostatnich kilku latach zauważyliśmy w Polsce znaczącą poprawę w zakresie możliwości załatwiania spraw urzędowych zdalnie, bez wychodzenia z domu. Za sprawą m.in. Ministerstwa Cyfryzacji takie proste rzeczy jak np. wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, czy też większość spraw związanych z prowadzona działalnością gospodarczą można załatwić przez Internet. Nie inaczej jest w przypadku spółek – mając założony Profil Zaufany, za pośrednictwem systemu S24 możemy założyć prostą spółkę bez wychodzenia z domu.
Jak natomiast wygląda sprawa w przypadku dokumentów potrzebnych do rejestracji spółki zagranicznej? Dokumenty oczywiście nieznacznie różnią się od wybranej jurysdykcji podatkowej, jednak zasadniczo wymagania są bardzo podobne. Do podstawowych dokumentów należą:
Ponadto musimy oczywiście wskazać nazwę dla rejestrowanej spółki. W przypadku spółek zagranicznych, z reguły prosimy o dostarczenie łącznie 3 nazw dla planowej spółki, w tym dwie nawy opcjonalne. Dlaczego aż tyle? Co do zasady po to są 3 nazwy, aby w sytuacji, gdy pierwotna nazwa spółki będzie niedostępna, była możliwość wyboru nazwy opcjonalnej. Jeśli dana nazwa jest wolna i nie jest używana to wówczas korzystamy z nazwy pierwszej, czyli podstawowej. Jeśli pierwsza jest zajęta, korzystamy z nazw opcjonalnych, aby sprawę załatwić za jedną wizytą w urzędzie.
W skrajnych przypadkach wymagane są takie dokumenty jak zaświadczenie o meldunku, opinia bankowa na temat beneficjenta rzeczywistego, czy też zaświadczenie o niekaralności. Są to jednak dokumenty dodatkowe, w większości przypadków niewymagane.
Wszystkie dokumenty muszą zostać dostarczone w języku angielskim, a w przypadku takich dokumentów jak potwierdzenie transakcji, dokument musi zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. Oczywiście tłumaczenia mogą być wykonane bezpośrednio przez kancelarię.
Podobnie jak w przypadku sytuacji wskazanej na wstępie – większość spółek rejestrowanych jest zdalnie, czyli można ją założyć praktycznie bez wychodzenia z domu. Obowiązek związany z dostarczeniem, poświadczeniem, a także przekazaniem dokumentacji do urzędu czy też certyfikowanej jednostki będącej sygnatariuszem dla spółek zagranicznych spoczywa po stronie kancelarii.