W przypadku wielu obywateli naszego kraju, bardzo duża część z nich posiada rodzinę za granicą. W szczególności dotyczy to Anglii, jednak obecnie nieco trudniejsze niż dotychczas mogą wydawać się wyjazdy w odwiedziny. Nie tylko Nowy Polski Ład przyniósł zmiany, gdyż taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z tego, że Wielka Brytania nie jest już częścią Unii Europejskiej. Z kolei to oznacza pewne zmiany w kwestii np. wjazdu lub wyjazdu nawet w celach spotkań z najbliższymi. Na ten temat jednak dowiesz się zdecydowanie więcej w dzisiejszym materiale!
W przypadku np. urlopu nie jest konieczna wiza, jeżeli przebywanie na terytorium Anglii ograniczy się do 90 dni. Natomiast jeśli jedziemy tam dla potrzeb rodzinnych bądź turystycznych nie jest potrzebny żaden dokument. Tutaj trzeba jednak zaznaczyć, że brytyjscy strażnicy graniczni czy oficerowie straży granicznej wyrywkowo zdecydowanie częściej zaczynają pytać o powód przyjazdu i pobytu.
Ważne jest, aby posiadać przy wjeździe wykupiony lot powrotny, a także druki potwierdzające taki stan rzeczy. Ponadto dobrze jest również posiadać przy sobie dokument, który wskazuje na miejsce zatrudnienia bądź zaświadczenie emerytalne w Polsce lub np. legitymację studencką. Oprócz tego istotne może okazać się również okazanie papierów wskazujących o stanie materialnym i fakcie, że jesteś w stanie się utrzymać lub świadczący o tym, że na terenie Wielkiej Brytanii posiadasz osobę, u której się zatrzymasz i będzie ona odpowiedzialna za Twoje wspomniane utrzymanie. Taka osoba powinna z kolei przestawić taką sytuację np. w liście mówiącym o okresie, przez jaki będziesz przebywał w Anglii i o tym, że będzie Ci w tym czasie zapewniać środki oraz miejsce do życia. Można też przebywać dłużej, ale trzeba po prostu wskazać takiego sponsora.
Niestety w tej kwestii nie ma zbyt dobrych wiadomości. Na ten moment okazuje się, że ulgi na powrót w Nowym Ładzie są doskonałym rozwiązaniem, gdyż rynek pracy w Wielkiej Brytanii niezwykle się zmienił. Nie jest możliwe, aby przyjechać do Anglii w celach zarobkowych tak jak było to przed Brexitem. Przede wszystkim trzeba się skontaktować z agencją pracy i dopytać o konkretne oferty zatrudnienia, a także asystowanie w stałej procedurze. W Wielkiej Brytanii pracę znajdą jednak w głównej mierze:
Sprowadzeniem takiego pracownika ma jednak zająć się pracodawca. W tym aspekcie chodzi o pomoc z zakwaterowaniem, wizę i kwestie prawne. Niestety przyjazd turystyczny i poszukiwanie w jego czasie pracy może okazać się po prostu nieskuteczny. Pracodawcy są bardzo nieskłonni zatrudniać takie osoby ze względu na dość wysokie kary. Istnieją jednak np. specyficzne typy wiz, które są dostosowane indywidualnie np. wizy dla osób pracujących na farmach.
Nie ma z tym większego problemu. Zmieniono jednak nieco zasady ubiegania się o dofinansowanie, aby odwiedzić Wielką Brytanię na studia. Program Erasmus, który działa bardzo prężnie na terenie Unii Europejskiej jest już na wyczerpaniu i konieczne jest jednak przeanalizowanie większej ilości czynników, a także dokumentacji przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Anglii w celach edukacyjnych.
Tutaj jednym z lepszych rozwiązań jest kontakt z jednym z naszych partnerów na wyspach bądź doświadczonym prawnikiem. W tym aspekcie jeśli masz pytania dotyczące wycieczki bądź nawet wyjazdu do pracy w Wielkiej Brytanii – skontaktuj się ze mną! Pomogę Ci z wszelkimi formalnościami i przekażę Twoją sprawę do naszych partnerów, którzy działają na terenie Anglii. Dzięki temu otrzymasz kompleksową pomoc i doradztwo dopasowane indywidualnie do Twoich potrzeb!