ZAPRASZAMY NA NASZĄ SPECJALISTYCZNĄ STRONĘ POŚWIĘCONĄ OBLIGACJOM – TWOJEOBLIGACJE.PL
Obligacje uważane są za w miarę bezpieczne papiery wartościowe. Jednak to wciąż duża inwestycja, związana z ryzykiem dla nowego nabywcy. Przyszli obligatariusze często obawiają się niewypłacalności emitenta. Dlatego zanim dokonasz inwestycji, powinieneś sprawdzić, czy w ogóle warto kupić obligacje danej firmy.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sprawozdania finansowe emitenta, które są powszechnie dostępne w internecie w Przeglądarce dokumentów finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości (zobacz TUTAJ). Co ważne, aktualne sprawozdanie (tj. za poprzedni rok) emitent jest zobowiązany dołączyć do Warunków Emisji (tutaj też jest ważny tryb emisji, w szczególności czy w ogóle będą sporządzane Warunki Emisji czy np. Memorandum Informacyjne czy Prospekt). Istotnym jest zwrócenie uwagi na kwestię wpływu dodatkowej emisji na działalność przedsiębiorstwa oraz możliwości spłaty zadłużenia w terminie wykupu. W ocenie trendów ukazanych w sprawozdaniach finansowych emitenta oraz wpływu na jego działalność posługujemy się w kancelarii – poza własnym doświadczeniem i wiedzą – zaawansowanymi algorytmami sztucznej inteligencji, tworząc dla Klientów raporty gospodarcze o emitentach. Zobacz więcej TUTAJ.
Warto również zachować ostrożność w sytuacjach, w której emitent kusi potencjalnych inwestorów wysoką stopą oprocentowania. Jeżeli przedsiębiorstwo potrzebuje uzyskać dużą kwotę w szybkim tempie – ustali oczywiście wysokość odsetek na dużym poziomie. Jest to jednak niecodzienna sytuacja i w takim przypadku należy zachować ostrożność. Wysokie stopy procentowe znacznie obciążają finanse firmy oraz przekładają się na znaczne ryzyko prowadzenia biznesu.
Nie mniej jednak najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zainwestowaniu w obligacje danego podmiotu, są zapisy zawarte w ofercie, czyli w tzw. Warunkach Emisji obligacji. Oczywiście mówimy o uproszczonej formie emisji obligacji (tzw. publicznej ofercie bez obowiązku prospektowego – zobacz więcej TUTAJ).
Warto więc przestudiować postanowienia, które w przyszłości mogłyby zabezpieczyć Twoje interesy. Przede wszystkim należy sprawdzić w jaki sposób obligacje są zabezpieczone, czy ustanowione realne (a nie tylko wirtualne – czyli np. poręczenie spółki, która nie ma żadnego majątku) zabezpieczenia – np. hipotekę czy zastaw rejestrowy, czy ustanowiono administratora zabezpieczeń (zobacz więcej o zabezpieczeniach TUTAJ), kto jest agentem emisji, kto depozytariuszem (więcej o agencie i depozytariuszu TUTAJ).
Pamiętajmy również o celu emisji – powinniśmy całkowicie odrzucić oferty – jako nieprawidłowe – przewidujące emisję nowych obligacji w celu pokrycia zobowiązań starszych emisji lub też bardzo ogóle cele jak np. “na działalność operacyjną spółki”.
Nasza kancelaria prawna posiada bogate doświadczenie w analizie warunków emisji obligacji. Zapraszamy do kontaktu na adres: kamil.hupajlo@khg.pl.
Radca prawny / Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa