W przypadku sporządzania odpowiednich zapisów warto postawić nacisk przede wszystkim na kwestiach podstawowych. Wielu klientów skupia się na szczegółach i niejednokrotnie okazuje się, że z pominięciem istotnych elementów, które potem działają na niekorzyść. Z kolei umowa pisemna jest istotnym dokumentem dla obu stron podpisujących. W praktyce zawiera podstawy praw i obowiązków, a także stosunku prawnego powstającego pomiędzy nimi. Co to jest umowa? Na co zwrócić szczególną uwagę? Co powinna zawierać umowa? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Wbrew pozorom nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wiele czynności dokonywanych na co dzień jest zawarciem umowy. W większości przypadków robimy to ustnie i w sposób dorozumiany. Pierwszym przykładem będą zakupy w sklepie, a innym z kolei skasowanie biletu w autobusie bądź tramwaju. Niestety, ale przy niektórych kwestiach konieczne staje się sporządzenie, a następnie zawarcie umowy pisemnie lub w postaci notarialnej.
Pozostaje to bardzo istotne w sytuacji, kiedy niezbędne staje się potwierdzenie treści uzgodnień pomiędzy stronami i tego, że umowa faktycznie została zawarta. Często wątpliwości powstają stosunku do tego, jakie obowiązki i świadczenia powstają po stronie zawierających umowę.
Spisanie wszystkiego w formie pisemnej gwarantuje uniknięcie niedomówień, a także dodatkowo zabezpiecza interesy stron. Wystarczy w tym aspekcie umieścić w umowie sankcji za brak wykonania postanowień bądź odpowiednich sposobów na wycofanie się, jeśli zobowiązania okazałyby się z perspektywy czasu po prostu niekorzystne. W takim razie co konkretnie zawierać powinna umowa?
W praktyce istnieje wiele części składowych, które powinna w treści posiadać umowa. Jednak niektóre nie są wymagane, aby dokument sporządzony w formie pisemnej powodował określone skutki prawne. W przypadku umowy u notariusza w większości przypadków nie musimy obawiać się o to, że braknie w niej jakichkolwiek kwestii formalnych. Natomiast nieco inaczej jest, jeśli taki dokument powstaje bez pomocy notariusza. W takiej sytuacji pamiętaj, że umowa musi zawierać:
Tutaj konieczne będzie dodanie kilku istotnych szczegółów wynikających ze specyfiki umowy z kontrahentem. Przede wszystkim musi ona zawierać zapis dotyczący tego ile THC jest dozwolone w Polsce, jeśli chodzi o dany przetwór konopny. Kontrahent zobowiązuje się do tego, że przygotuje dla Ciebie susz bądź produkty spełniający takie parametry. Ponadto jeśli towar będzie posiadał stężenie tetrahydrokannabinolu większe niż dozwolone – kontrahent wedle umowy weźmie za to odpowiedzialność w postaci odbioru całkowitego towaru razem ze zwrotem ceny albo wymiany na taki, który będzie spełniał normy prawne dotyczące zawartości THC.
Warto mieć na uwadze, że każda sprawa jest inna, tak jak okoliczności prawne dotyczące danej umowy. Jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące treści umowy – skontaktuj się ze mną! Umówimy się na spotkanie i doprecyzujemy wszelkie istotne szczegóły. Zapraszam do kontaktu!