W styczniu 2023 roku Sejm uchwalił ustawę o fundacji rodzinnej, która weszła w życie w maju tego roku. Wprowadzenie nowego aktu prawnego ma na celu ochronę majątku rodzinnego oraz ułatwienie procesów sukcesyjnych w firmach rodzinnych. W strukturze organizacyjnej instytucji istotne znaczenie pełni m.in. fundator, który jest jej głównym założycielem. Kto może nim zostać? Czy ponosi on odpowiedzialność za długi organizacji? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Zgodnie z treścią ustawy fundatorem w fundacji rodzinnej może być jedynie osoba fizyczna. Oznacza to, że z tej funkcji wykluczone zostały osoby prawne. Rolę fundatora może pełnić również kilka osób fizycznych łącznie. Przykładowo, jeśli będą to małżonkowie, należy obliczyć proporcję wniesionego wkładu. Ma to szczególne znaczenie przy rozliczaniu świadczeń dla beneficjenta, który jest spokrewniony wyłącznie z jedną osobą. Co ważne, fundację rodzinną można powołać za pośrednictwem aktu notarialnego lub testamentu.
Fundacja rodzinna tak samo, jak tradycyjne przedsiębiorstwa zajmuje się pomnażaniem majątku, tym samym podlegając pod zasady ryzyka biznesowego. W razie wystąpienia z tego tytułu jakichkolwiek niepowodzeń – fundator nie odpowiada za długi organizacji. Jednak w niektórych przypadkach istnieje możliwość, aby to instytucja ponosiła odpowiedzialność za zadłużenia fundatora. Taka sytuacja może mieć miejsce w szczególności, jeśli fundator przed sporządzeniem aktu założycielskiego, wiedział o nagromadzonych przez niego długach, a założenie fundacji rodzinnej miało na celu uniknięcie konieczności ich uregulowania.
Jedynym formalnym obowiązkiem fundatora w fundacji rodzinnej jest wniesienie aktyw o minmalnej wartości 100 tys. zł, przy czym, jeśli środki pieniężne nie zostaną użyte do pokrycia funduszu założycielskiego, wartość mienia powinna być określona na podstawie wartości rynkowej. Samo przekazanie majątku do fundacji nie podlega opodatkowaniu. Sprawy związane z zarządzaniem strukturą organizacyjną oraz majątkiem mogą zostać oddelegowane na rzecz innego podmiotu. Ponadto fundator nie ma obowiązku:
Procedura zakładania fundacji rodzinnej łączy w sobie elementy zarówno z procesu tworzenia tradycyjnej fundacji, jak i spółki prawa handlowego. Do powołania fundacji rodzinnej niezbędne jest przede wszystkim:
Dotychczas właściciele firm mieli ograniczone możliwości w kwestii dziedziczenia majątku przez kolejne pokolenia. Odpowiedzią na pojawiające się potrzeby w tym zakresie jest fundacja rodzinna, znacznie ułatwiająca procedury związane z sukcesją. Natomiast, jeśli masz w związku z tym jakiekolwiek pytania – skontaktuj się ze mną. Ustalimy termin spotkania i razem omówimy niezbędne szczegóły. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.