22 maja 2023 r. weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej, wprowadzając nową instytucję prawną w polskim systemie. Fundacja rodzinna, oprócz pełnienia istotnej roli w aspektach związanych z sukcesją międzypokoleniową, otwiera również kolejne możliwości planowania podatkowego. W tym zakresie mowa m.in. o efektywnym opodatkowaniu podobnym do tego, które obowiązuje w ramach ECIT oraz co ważne – podmiotowym zwolnieniu z uiszczania podatku CIT. Jednak w praktyce w pewnym momencie pojawi się konieczność jego opłaty. Kiedy zatem fundacja rodzinna zobowiązana jest do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
Co do zasady fundacja rodzinna jako osoba prawna posiada możliwość skorzystania z podmiotowego zwolnienia z podatku CIT. Jednak w praktyce zostanie ona do tego zobowiązana wraz z wypłatą świadczeń dla beneficjentów lub pozostawieniem świadczenia w gotowości. Oznacza to, że jeśli fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą, z której osiąga określone przychody – podobnie, jak w estońskim CIT nie musi rozliczać się z obowiązku podatkowego wraz z otrzymaniem zysków. W tym przypadku kluczową preferencją podatkową jest odroczenie momentu uiszczenia ciężarów podatkowych.
W naszej opinii fundacja rodzinna z perspektywy podatków może skorzystać ze znacznie większych udogodnień niż ma to miejsce w przypadku przejścia spółki na estoński CIT. Po pierwsze, aby wdrożyć do firmy ECIT, przedsiębiorca jest zobowiązany do zatrudnienia od jednego do trzech pracowników – w fundacji rodzinnej nie ma takiej potrzeby. Efektywne opodatkowanie w modelu estońskim wynosi od 20% do 25%. W fundacji rodzinnej, jeśli działalność gospodarcza prowadzona jest w ramach zamkniętego katalogu zalecanych czynności, a beneficjentami są osoby pochodzące z grupy zero, może być to nawet 15%, czyli aż o 5% lub 10% mniej. Ponadto w fundacji rodzinnej nie występuje pojęcie ukrytego zysku. Jednak w jej przypadku mamy o wiele bardziej rozbudowaną strukturę organizacyjną niż w spółkach rozliczających się ECIT. Główną zaletą obu rozwiązań jest m.in. opóźniony termin poboru podatków. W estońskim CIT obowiązek podatkowy powstaje wraz z wypłatą dywidendy, natomiast w fundacji rodzinnej dopiero przy wypłacie świadczeń dla beneficjentów.
Wprowadzenie fundacji rodzinnej jako podmiotu podlegającego opodatkowaniu wiąże się również z koniecznością wprowadzenia zmian w przepisach ogólnych dotyczących odpowiedzialności za potencjalne zobowiązania podatkowe. Wedle nowelizacji przepisów Ordynacji podatkowej za zaległości w rozliczeniu podatków w przypadku fundacji rodzinnej oraz innych osób prawnych, które nie zostały wymienione w art. 116 – solidarną odpowiedzialność całym majątkiem ponoszą członkowie zarządu.
Obecnie fundacja rodzinna jest atrakcyjnym narzędziem dla rodzin, które pragną skutecznie zarządzać swoim majątkiem i zabezpieczyć przyszłość bliskich, uwzględniając jednocześnie aspekt podatkowy. Z uwagi na to, że jest to stosunkowo nowy twór w polskim ustawodawstwie, kwestia prawidłowego rozliczenia z obowiązku podatkowego, może budzić uzasadnione wątpliwości. Wobec tego, jeśli masz w związku z tym jakiekolwiek pytania – skontaktuj się ze mną. Ustalimy termin spotkania i razem omówimy niezbędne szczegóły. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.