Praktycznie każdy zastanawia się, jakie założenia projektu faktycznie znajdą zastosowanie w prawie polskim. Tak jak każde nowe rozwiązanie, Nowy Ład będzie miał swoje wady, jak i zalety. Jakie konkretnie? Dowiedz się więcej w materiale Maćka i Rafała:
Skutkiem będzie wzrost opodatkowania o 7,75%. Ponadto inne będą także zasady opodatkowania składki zdrowotnej w ryczałcie. Będzie on obciążony składką w wysokości ⅓ ryczałtu. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej okaże się więc po prostu droższe.
Do niedawna możliwe było założenie spółki z o.o. i akcyjnej, a następnie wypłacenie wynagrodzenia bez działalności gospodarcze do 85 tys. z 17% składką bez ZUS. Niestety obecnie zostało to wykluczone. Podstawowy model wypłacania pieniędzy ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostaje więc ograniczony.
W ramach Nowego Ładu planowane są liczne ulgi na działalność badawczo-rozwojową i stymulowanie rozwoju. W praktyce przedsiębiorcy mogą liczyć na korzyści wynikające z m.in. robotyzacji firmy lub wdrożenia np. IP Box w strukturę organizacji.
Wiele ograniczeń wynikających z estońskiego CITu zostanie zniesionych, a przy tym korzyści pozostaną zachowane. Może okazać się to jedną z większych zalet w ramach nowych przepisów.
Pierwszy próg będzie wynosił 120 tys., a kwota wolna od podatku zwiększona zostanie do 30 tys. Rozwiązanie korzystne jest przede wszystkim dla osób zarabiających na umowę o pracę i jest to być może pewna szansa na optymalizacje podatkowe.
Zniesione zostają zasady ogólne i wysoka stawka podatkowa, która wynosiła 17%, ale pozwalała na wliczenie kosztów. Oznacza to ograniczenie możliwości działania raz na ryczałcie i następnie na zasadach ogólnych.
Osoby wpisane na kartę podatkową nadal będą mogły z niej korzystać, jednak wykluczona zostanie możliwość wpisania na nią nowych nowych podatników. Rozwiązanie pozwalało na korzystanie z niższego podatku w niektórych przypadkach.
Bardzo korzystna zmiana z perspektywy zakupu przedsiębiorstwa zagranicznego. W praktyce odliczyć będzie można część wydatków, takich jak np. koszty rzeczoznawców bądź na obsługę prawną, podatkową etc. od swoich przychodów.
Coraz trudniej będzie uniknąć opodatkowania w Polsce. Zauważalny jest wzrost spraw dotyczących wyciągania kapitału przez spółkę zagraniczną, jeśli np. fabryka znajduje się na terenie Rzeczypospolitej.
Wszystkie osoby będące rezydentami podatkowymi poza granicami kraju, mogą liczyć na ulgę w zamian za przeniesienie centrum spraw życiowym z powrotem do Polski. Czyli osoby rozliczające podatki od początku w Polsce, zapłacą więcej niż takie, które znowu będą regulować swoje zobowiązania w Rzeczpospolitej.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.
Radca prawny, Doradca podatkowy / Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa