W ostatnim czasie temat #szczepień przeciwko #COVID-19 to jeden z najgorętszych. Wynika to z tego, że wielu ludzie obecnie jest przeciwko szczepieniom. W tym kontekście nie opowiadając się po żadnej ze stron – postanowiliśmy sprawdzić, co ze sprawą odszkodowań spowodowanych wystąpieniem powikłań po szczepieniu? Jak to wygląda z doświadczenia kancelarii prawnej? Czy rząd szykuje w tej sprawie jakiekolwiek zaplecze prawne? Poznaj kilka przydatnych informacji i 10 najważniejszych rzeczy na ten temat w poniższym materiale Macieja:
Już na samym początku warto wspomnieć, że odszkodowanie będzie miało formę świadczenia kompensacyjnego. Będziesz do niego uprawniony tylko, jeśli będziesz miał objawy lub konsekwencje wyszczególnione w charakterystyce produktu leczniczego. Powikłania inne niż wskazane w możliwych występujących po szczepieniu, nie będą uprawniały Cię do skorzystania z odszkodowania.
W tym aspekcie wymaga się co najmniej 14 dni spędzonych w szpitalu. Jeśli przebywać będziesz w nim krócej to podstawą do uzyskania odszkodowania będzie wyłącznie wstrząs anafilaktyczny. Ramy czasowe w tym wypadku są więc dość ograniczone i restrykcyjne. Wysokość świadczenia to maksymalnie 100 tys. zł, które w szczególnych przypadkach może zostać podwyższone. Ponadto kwota jest uzależniona od długości hospitalizacji.
W przypadku zaszczepienia, a następnie hospitalizacji spowodowanej zarażeniem się koronawirusem – odszkodowanie nie przysługuje. Ponadto wniosek o odszkodowanie nie może zostać zgłoszony później niż na 3 lata od zaszczepienia. Z perspektywy prawnika zwróciliśmy uwagę, że co ciekawe nie zostało wskazane to, od którego szczepienia konkretnie liczy się ten okres, a jak wiadomo niektórzy przyjmują preparat w np. dwóch dawkach. Sam wniosek o odszkodowanie jest płatny, a koszt wynosi 200 zł i może zostać zwrócony w konsekwencji przyznania świadczenia.
Jeśli po zaszczepieniu się na COVID-19 otrzymałeś inne szczepienie np. na inną chorobę, to mimo wykazania objawów lub powikłań, nie otrzymasz swojego odszkodowania. Wniosek złożony w tym celu pozostaje bez rozpatrzenia. W przypadku rozpoznawania wniosku o przyznanie świadczenia, zespół Praw Pacjenta stworzony w tym celu ma prawo do uzyskania dokumentacji medycznej zarówno sprzed, jak i po uzyskaniu szczepienia.
Sprawy związane z koronawirusem to zjawisko nowe. Wymaga głębszego spojrzenia prawnika na kwestie związane z przepisami, gdyż nie została jeszcze w tej sprawie wykształcona jednolita praktyka. Sprawy tego typu zdarzają się w naszej Kancelarii prawnej coraz częściej. Jeśli Tobie lub komuś z najbliższych przytrafiły się powikłania po szczepionce – przyjdź i skonsultuj swoją sprawę! Nasi radcowie prawni i adwokaci pomogą Ci uzyskać pozytywną odpowiedź!
Radca prawny, Doradca podatkowy / Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa