Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest rozwiązaniem prawnym możliwym w Polsce od 2009 r. W grudniu 2014 r. mieliśmy do czynienia z zmianą przepisów w tym zakresie, które łagodniej podchodziły do dłużników. Obecnie Sejm uchwalił następną zmianę w prawie upadłościowym. Zmiany te stanowią ukłon w stronę dłużników, którym łatwiej będzie przejść przez drogę „oddłużania” i jednocześnie mają odciążyć sądy. O tym, na czym polegać będą dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Zapraszam.
Najważniejszą zmianą będzie to, że sądy nie będą badać na etapie ogłoszenia upadłości zawinienia dłużnika w doprowadzeniu lub pogłębieniu stanu niewypłacalności. Inaczej mówiąc jest to rezygnacja z obowiązku badania przyczyny niewypłacalności. Dotychczas o upadłość konsumencką mogły starać się tylko osoby, które w złaj sytuacji finansowej znalazły się z nie swojej winy. Przyczyny niewypłacalność lub ewentualne działania zmierzające do trwonienia majątku będą brane pod uwagę dopiero na etapie ustalenia planu spłaty. Dopiero na tym etapie okres planu spłaty wierzycieli będzie dłuższy w sytuacji, gdy dana osoba działała umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa doprowadziła do swojej niewypłacalności lub pogłębienia tego stanu. Plan spłaty w takiej sytuacji ma wynosić 36-84 miesięcy. Zmianie ulegnie również sposób zgłaszania swoich wierzytelności przez wierzycieli, poprzez możliwość ich zgłaszania bezpośrednio do doradcy restrukturyzacyjnego pełniącego funkcję syndyka.
Odciążenie sądów ma wynikać z zmiany, która polegać będzie na możliwości ogłoszenia upadłości pomijając sędziego-komisarza. Takie rozwiązanie ma być stosowane w przypadkach, kiedy dana osoba nie prowadzi działalności gospodarczej i nie posiada majątku. Nowelizacja ustawy przewiduje również możliwość zawarcia układu między dłużnikiem, a wierzycielem. Nad wykonaniem takiego układu mają czuwać licencjonowani doradcy restrukturyzacyjni. Takie rozwiązania mają sprawić, że sądy będą mieć więcej czasu na bardziej skomplikowane sprawy.
Kiedy te zmiany zaczną obowiązywać? Otóż, większość zmian ma wejść w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Do tej pory jednak, nadal należy stosować dotychczas obowiązujące przepisy. Więcej na temat w upadłości konsumenckiej.
Jeśli jesteś dłużnikiem, który wpadł w spiralę niewypłacalności i nie jesteś pewien czy ogłoszenie upadłości jest rozwiązaniem dla Ciebie skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy precyzyjnie i rzeczowo wyjaśnią ci wszelkie kwestie związane z tym zagadnieniem, a może zaproponują inny sposób rozwiązania Twoich problemów finansowych.
W ostatnich latach można zauważyć wzrost liczby wpływających wniosków upadłościowych. Liberalizacja przepisów w tym zakresie zapewne przyczyni się do dalszego zwiększenia statystyk. Czy tak daleko idące łaskawe podejście jest dobrym rozwiązaniem pokaże jak zwykle w takiej sytuacji czas. Nowela budzi spore kontrowersje. Jednak wszelkie instytucje finansowe udzielające pożyczek, kredytów a także wszystkie inne podmioty, które wcielają się w role wierzycieli bardzo sceptycznie podchodzą do przedmiotowych zmian.