Więcej o prawie i podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Zaliczka na podatek dochodowy to kwota, którą podatnicy zobligowani są uiścić na rzecz Skarbu Państwa w ramach prognozowania i zabezpieczenia zobowiązań podatkowych. Należności pobierane są na podstawie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub prawnych. Wedle treści wspomnianych przepisów należy je uregulować w określonym z góry terminie w trybie miesięcznym, kwartalnym lub uproszczonym. Co grozi za brak regularnych wpłat? Na co zwrócić szczególną uwagę w tym zakresie? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami – przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych zobligowani są do uiszczenia na jego poczet zaliczek w trybie miesięcznym, kwartalnym lub uproszczonym. Wpłaty należy dokonać na numer mikrorachunku podatkowego, który stanowi identyfikator NIP podatnika. Niezbędne w tym zakresie jest uwzględnienie jej rodzaju, a także miesiąca. Przykładowo będzie to PIT-36L za 09/2022. W przypadku braku terminowej płatności zadatku płatnik nie ma obowiązku jej uregulowania ani zgłoszenia tego faktu do Urzędu Skarbowego.
Regulowanie obciążeń podatkowych poprzez uiszczanie miesięcznych zaliczek z tytułu podatku dochodowego stanowi najczęściej wybierane rozwiązanie wśród przedsiębiorców. Podatnik kwalifikuje się do stosowania tego trybu w sytuacji, gdy rozlicza się na zasadach:
Podstawą do naliczenia zaliczki jest nadwyżka przychodu nad kosztami jego osiągnięcia. Wpłata powinna nastąpić do 20. dnia kolejnego miesiąca po danym okresie rozliczeniowym. Przykładowo, zadatek za lipiec powinien zostać zapłacony do 20. sierpnia tego samego roku.
Więcej o prawie i podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Uprawnienie do kwartalnego rozliczania zaliczek posiadają przedsiębiorcy dysponujący statusem małego podatnika oraz Ci, którzy dopiero rozpoczęli własną działalność gospodarczą. Oznacza to, że ich roczne obroty nie przekraczają progu 2 mln EUR. Zaliczki w trybie kwartalnym należy wpłacać do 20. dnia miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy obowiązek uiszczania zadatku. Przykładowo przedsiębiorcy stosujący podatek liniowy lub zasady ogólne zobowiązani są do uregulowania należności za ostatni kwartał do 20. stycznia przyszłego roku.
Alternatywą dla powyższych metod jest uproszczona zaliczka na podatek dochodowy. W celu skorzystania z tej formy rozliczenia, podatnik musi zgłosić swój wybór w zeznaniu rocznym. Warto podkreślić, że osoby, które otworzyły własną działalność gospodarczą w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym, nie mogą zastosować tego rozwiązania. W ogólnym rozrachunku zadatek ten wynosi 1/12 kwoty obliczonej od podstawy dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym, które złożone zostało w poprzednim roku podatkowym albo w roku podatkowym poprzedzającym go o dwa lata. Uproszczoną zaliczkę należy wpłacić do 20. dnia kolejnego miesiąca.
W przypadku, gdy nie płacisz zaliczek w terminie – zostaną one wykazane w rozliczeniu rocznym. Wówczas Urząd Skarbowy naliczy od nich odsetki. Co więcej, jeżeli taka sytuacja zdarza się notorycznie, to możesz zostać ukarany mandatem za uchylanie się od obowiązku podatkowego. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie, a ja postaram się udzielić Ci odpowiedzi na Twoje pytania. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.