W ostatnich latach regulacje dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) oraz finansowania terroryzmu (CTF) znacząco zaostrzyły się w przypadku poszczególnych jurysdykcji. Ma to miejsce również na terenie Europy i Polski, ponieważ na naszym rodzimym rynku pojawiają się nowe regulacje, które faktycznie w przypadku podmiotów podporządkowanych – mogą utrudniać prowadzenie działalności. W tym zakresie odsyłam Cię do pełnej wersji podcastu, z którego wycinki możesz obejrzeć w tym artykule. Jeśli jednak wystarczy Ci taki fragment, jak najbardziej ten wpis jest dla Ciebie. Chodzi oczywiście o utrudnienia związane z rosnącą liczbą formalności. Instytucje finansowe, przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne coraz częściej spotykają się z dodatkowymi wymogami dotyczącymi weryfikacji tożsamości, monitorowania transakcji i raportowania podejrzanych działań. Chociaż wzmożone środki bezpieczeństwa mają na celu ochronę systemu finansowego, dostosowanie się w przypadku mniejszych firm może być problematyczne.
Zaostrzenie wymogów dotyczących zgodności z regulacjami (compliance) w obszarze finansowym oznacza konieczność wprowadzenia bardziej zaawansowanych procedur weryfikacyjnych. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z:
Błędy, niedopatrzenia lub brak odpowiedniego wdrożenia procedur AML może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, takich jak kary administracyjne czy utrata reputacji. Warto więc zastanowić się nad tym m.in. nad podstawami czyli kryteriami podwyższonego ryzyka.
W tym zakresie bardzo często ryzyko pozostaje z perspektywy kryteriów zbieżne z kryterium geograficznym. Wiąże się ono z kilkoma kwestiami, mianowicie: skąd klienta pochodzi, a także czy pochodzi z kraju o podwyższonym ryzyku. Jeśli mówimy o np. terytorium Polski, UE to jest to przeważnie niskie ryzyko, ale wzrasta ono wraz z wykryciem pochodzenia poza UE. Kryterium geograficzne wiąże się też z możliwym podejrzeniem powiązania klienta z miejscami, gdzie występuje terroryzm lub też gdzie obecnie trwają działania wojenne. Potencjalne ryzyko to także jurysdykcje znane z produkcji lub przemytu narkotyków.
W tym zakresie biblią każdej instytucji obowiązanej lub firmy jest jej procedura AML. Przedsiębiorcy powinni na jej podstawie wprowadzić kompleksowe strategie zarządzania ryzykiem i stosować środki bezpieczeństwa finansowego w określonych sytuacjach:
Pytania w zakresie nowych regulacji oraz tego, w jaki sposób wdrożyć AML u siebie w firmie to powszechny standard. W tym zakresie jako kancelaria prawna oferujemy kompleksowe wsparcie w:
Rozumiemy, że wzmożone środki bezpieczeństwa i same procedury mogą być wyzwaniem dla przedsiębiorców. Dlatego pomagamy minimalizować ryzyko, jednocześnie dbając o ochronę interesów Twojej firmy. Napisz do nas maila. Postaramy się zasugerować możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.