Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Wbrew powszechnej opinii innowacyjny pomysł na biznes to nie wszystko. Koncepcja stanowi wyłącznie jeden z kilku podstawowych elementów niezbędnych do utworzenia startupu. Całą inicjatywę należy osadzić w odpowiednich ramach prawnych, wybrać adekwatny system rozliczeń, aby finalnie dopasować ją do potrzeb potencjalnych klientów. Zastanawiasz się zatem, jak osiągnąć sukces w branży startupowej? Więcej na temat praktycznych aspektów zakładania działalności gospodarczej dowiesz się z naszego ostatniego webinaru zrealizowanego we współpracy z inQUBE, czyli Uniwersyteckim Inkubatorem Przedsiębiorczości.
W przypadku, gdy zdecydujesz się na prowadzenie startupu, którego głównym źródłem utrzymania będą środki otrzymywane od potencjalnych inwestorów – w mojej opinii odpowiednim wyborem będzie założenie prostej spółki akcyjnej (PSA). Natomiast, jeśli Twoim celem jest zbudowanie własnego przedsiębiorstwa, bez konieczności pozyskiwania kapitału na realizację projektów z zewnątrz, to warto pójść w kierunku jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) lub spółki z o.o. Jednak należy podkreślić, że podjęta w tej kwestii decyzja nie ma charakteru wiążącego. Wobec tego, jeżeli wybrana przez Ciebie forma prawna po pewnym czasie okaże się nie być na tyle korzystna, jak wcześniej zakładałeś – możesz dokonać np. przekształcenia lub założyć nową firmę.
Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w branży startupowej należy w pierwszej kolejności udzielić odpowiedzi na dwa pytania:
W przypadku, gdy Twoje docelowe działania ukierunkowane są na współpracę z firmami, warto zdecydować się rozliczanie podatku VAT. Wynika to m.in. z faktu, że przedsiębiorcy w wielu sytuacjach będą chcieli otrzymać od Ciebie fakturę. Natomiast, jeśli Twoja firma nastawiona jest na relację z konsumentami, to rejestracja jako czynny podatnik nie będzie dla dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Spowodowane jest to możliwością obniżenia się wysokości potencjalnego zysku. Wobec tego, jeżeli Twoi odbiorcy nie uiszczają podatku od towarów i usług lub nie mają możliwości, aby go odprowadzić – Ty także go nie płać.
Jednym z popularnych sposobów na pozyskiwanie kapitału do realizacji projektów jest tzw. crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Dotychczas nie podlegał on pod żadne regulacje. Jednak na mocy prawa unijnego, które zostało zaimplementowane w Polsce, sytuacja ta uległa zmianie. W branży startupowej najczęściej mamy do czynienia z crowndfundingiem udziałowym. Polega on na tym, że w zamian za określoną opłatę inwestor otrzymuje udziały. Niestety, od 10 listopada 2023 rok tego typu działania nakierowane na pozyskiwanie inwestorów zostaną zastrzeżone wyłącznie dla prostych spółek akcyjnych i spółek akcyjnych. Limit prowadzonych zbiórek wynosi obecnie 5 mln EUR w okresie 12 miesięcy.
Decydując się na prowadzenie startupu, musisz wiedzieć, że od momentu pojawienia się innowacyjnego pomysłu na biznes do faktycznej rejestracji spółki wiedzie daleka droga. Każde przedsiębiorstwo jest inne, dlatego sprawa wymaga indywidualnego podejścia. Wobec tego, jeżeli masz jakiekolwiek pytania w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie i wspólnie doprecyzujemy niezbędne szczegóły. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszamy do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.