Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Wielu mniejszych przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jaka forma prowadzenia działalności jest dla nich najbardziej korzystna. Najczęstsza wątpliwość dotyczy wyboru pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) i spółką. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ze względu na indywidualne preferencje dotyczące danego biznesu. W tym materiale postaram się doradzić Ci jaka forma prawna może sprawdzić się w Twoim wypadku. Dodatkowo dowiesz się jakie są zalety, jak i wady spółek i JDG. Dowiedz się więcej właśnie tutaj!
JDG to jedna z popularniejszych form prowadzenia działalności w Polsce. Wybierają ją niejednokrotnie osoby decydujące się na samozatrudnienie. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest też skomplikowane i nie wymaga posiada kapitału początkowego, gdyż majątkiem firmy jest majątek własny przedsiębiorcy. Jeśli planujesz prowadzić interesy jako JDG, to wystarczy złożyć wniosek elektronicznie lub tradycyjnie o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Elementem charakterystycznym jest wspólny NIP prywatny i firmowy, jednak rozliczenia podatkowe własne i przedsiębiorcy pozostają osobne. Niejednokrotnie w przypadku JDG banki mogą mniej korzystnie oceniać zdolność kredytową osoby działającej w ramach tej formy prawnej.
Co do zasady spółka z o.o. jest kapitałową spółką handlową. Może zostać założona przez co najmniej jednego wspólnika i posiada osobowość prawną. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że założycielami mogą być osoby zarówno fizyczne, jak i prawne. W odróżnieniu od JDG konieczny jest kapitał początkowy w wysokości 5 tys. PLN. W zamian jednak poprzez nieco większy stopień sformalizowania tego rodzaju działalności, przedsiębiorca nie odpowiada własnym majątkiem za niezrealizowane zobowiązania spółki. Oznacza to zdecydowanie większe bezpieczeństwo w razie konfliktu z kontrahentem bądź źle zrealizowanej usługi. W celu założenia spółki z o.o. niezbędne jest utworzenie umowy spółki, wniesienie przez wspólników wkładów i następnie ustanowienie rady nadzorczej oraz składu zarządu. W zasadzie ostatnim krokiem jest konieczność uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
W tej kwestii wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji, a także specyfiki biznesu. JDG jest najprostszą formą prowadzenia działalności poza działalnością nierejestrową. Pozostaje jednak obarczona znacznym ryzykiem związanym z odpowiedzialnością majątkiem własnym. Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością charakteryzuje się wyższym stopniem sformalizowania i wymaga podjęcia wielu kroków, aby zarejestrować taki podmiot. Niezbędny jest też kapitał zakładowy, który nie występuje przy JDG. Spółka z o.o. prowadzona może być również w formie jednoosobowej, co zapewnia bardzo duże bezpieczeństwo. Niejednokrotnie przedsiębiorcy wykorzystują również spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jako pośrednika w prowadzeniu interesów z klientem. Odpowiedzialność ponosi podmiot, który następnie jest fakturowany np. przez osobne JDG.
Do każdego biznesu należy podejść w sposób indywidualny. Przykładowo firma zajmująca się produkcja podzespołów będzie narażona na znacznie wyższe ryzyko wejścia w spór z kontrahentem niż programista działający na samozatrudnieniu. Jeśli masz pytania dotyczące rejestracji własnej działalności – skontaktuj się ze mną. Postaram się doradzić Ci na każdym kroku zakładania firmy i doradzę Ci co konkretnie może okazać się dla Ciebie najbardziej korzystne.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.