Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Wbrew powszechnej opinii, aby osiągnąć sukces, prowadząc startup – nie wystarczy jedynie rewolucyjny pomysł i zapał do pracy. Konieczne w tym zakresie jest wdrożenie i stosowanie w praktyce podstawowej wiedzy z zakresu prawa, podatków czy własności intelektualnej. Na drodze do sukcesu łatwo napotkać wiele utrudnień czy pomyłek, które mogą mieć widoczne przełożenie w kwestii całego projektu. Zastanawiasz się zatem, jakie są najczęstsze błędy popełniane przez startupy? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Więcej na ten temat dowiesz się z webinaru przeprowadzonego we współpracy z Centrum Własności Intelektualnej Politechniki Poznańskiej.
Jednym z istotnych aspektów, o którym często zapominają właściciele początkujących startupów, jest konieczność zastrzeżenia znaku towarowego. Poza samym rejestrem, który zwiększa prestiż danej marki w oczach inwestorów – niesie on za sobą również wiele korzyści zarówno ochronnych, jak i podatkowych. Z uwagi na to wszelkie prawa chroniące przedsiębiorców na rynku w kontekście uczciwej konkurencji, będą działały o wiele bardziej automatycznie.
Natomiast, jeżeli nie masz zarejestrowanego znaku towarowego, to zasadniczo nadal przysługuje Ci zabezpieczenie z tego zakresu, gdyż podszywanie się pod czyjś produkt jest po prostu zabronione. Jednak za każdym razem, gdy ktoś będzie podejmował próbę wykorzystania Twojego pomysłu do własnych celów, to każdorazowo jesteś zobligowany do wykazania, że:
Naturalnym elementem startupu, wynikającym częściowo z definicji jest to, że jego właściciel zawsze będzie szukał potencjalnych inwestorów i wykonawców. Powodem jest fakt, że w wielu przypadkach posiada on znakomity pomysł na projekt, jednoczenie nie dysponując wystarczającymi środkami na jego realizację. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań niezwykle ważny aspekt stanowi podpisanie umowy inwestycyjnej. Celem jej sporządzenia jest m.in. klarowne zaprezentowanie wzajemnych oczekiwań. Najczęściej są to kwestie przewidywanych zysków, ustalenia, w jaki sposób będą one czerpane czy powołania członków przyszłego zarządu. Porozumienia te mogą uchronić Cię np. przed ewentualnym przejęciem całej inicjatywy, chociażby poprzez rozwodnienie udziału, do którego można nieopatrznie dopuścić.
Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Niezależnie od tego, czy jest to osoba inwestora, członka zespołu lub podwykonawcy – zasadniczym aspektem będzie dokładne określenie, na jakim poziomie szczegółowości jest on zobowiązany do nieujawniania informacji, jakie stały się mu znane w trakcie trwania współpracy. Ustalenia te mają wartość wieloszczeblową, uzależnioną od wartości przedmiotu ochrony. Przykładowo będzie to kwestia związana z bazą klientów. Chronienie tajemnicy przedsiębiorstwa w postaci NDA polegać może m.in. na podpisaniu z inwestorem kar umownych dotyczących tego, że nie jest on uprawniony do ujawniania żadnych wiadomości na temat planowanego projektu.
Istotne w tym zakresie jest m.in. dokładne przeanalizowanie Twoich indywidualnych potrzeb, zrozumienie motywacji inwestora, a także rzetelna analiza rynku. Kwestie te mają widoczny wpływ na finalną formę umowy inwestycyjnej. Jeśli masz zatem jakiekolwiek pytania – skontaktuj się z nami. Umówimy spotkanie, a my zajmiemy się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszamy do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.