Z upadłość konsumenckiej korzystają osoby niewypłacalne, które utraciły nadzieję na skuteczne oddłużenie w inny sposób. Niewypłacalność w tym przypadku polega na tym dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, np. nie ma pieniędzy na zakup środków codziennego użytku np. brak środków na opłacenie rachunków za wodę, prąd lub coś co się zdarza najczęściej spłatę pożyczki. Upadłość konsumencka ma dwie zasadnicze funkcje: oddłużenie niewypłacalnego konsumenta – umorzenie całości lub części długów oraz windykację – odzyskanie należności przez wierzycieli. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest prostą rzeczą, dlatego warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych radców prawnych i adwokatów, którzy pracują w kancelarii prawnej KHG oraz w przeszłości przeprowadzili z sukcesem kilkadziesiąt upadłości konsumenckich, a dzięki liberalizacji przepisów dot. upadłości konsumenckiej warto rozpocząć ją właśnie w Polsce, a nie w Wielkiej Brytanii, gdzie przepisy nie są dla naszych obywateli już tak korzystne, a ciągle rozpoczęty proces Brexitu stawia to wszystko w jeszcze większej niepewności.
Gdzie rozpocząć proces upadłości konsumenckiej w Polsce czy Wielkiej Brytanii? Pytanie te zadaje sobie spora liczba osób, decyzja raz podjęta może stać się nieodwracalna, a związku z tym może zdecydować o polepszeniu lub pogorszeniu sytuacji danej osoby. W przeszłości przed liberalizacją przepisów w Polsce warto było skorzystać z prawa o upadłości konsumenckiej stosowanego w Wielkiej Brytanii, lecz dzięki ,,polepszeniu” przepisów w Polsce dotyczących tej tematyki oraz sytuacji, w której znalazła się Wielka Brytania korzystniejsze wydaje się rozpoczęcie procedury upadłości konsumenckiej w Polsce.
Wielka Brytania jak każdy wie, rozpoczęła proces wyjścia z UE, a to właśnie dzięki temu, że Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/ 848 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego, reguluje, że w przypadku rozpoczęcia procedury upadłości konsumenckiej w jednym z krajów członkowskich, jego skutki występuje w każdym z tych krajów innymi słowem oznacza to, że rozpoczynając procedurę w Wielkiej Brytanii moglibyśmy być pewni, że będzie ona również skuteczna w Polsce oraz w każdy kraju znajdującym się w UE.
Teraz w przypadku, gdy Brexit jest tak blisko, nie wiadomo czy uda się w ogóle całą procedurę rozpocząć oraz czy w przypadku jej zakończenia będzie ona skutecznie w Polsce. W związku z tym lepiej nie ryzykować i od razu dzięki pomocy adwokatów oraz radców prawnych z kancelarii prawnej KHG przeprowadzić ją szybko oraz skutecznie na terenie Polski.
Ogłoszenie bankructwa w Polsce jest łatwiejsze niż jeszcze kilka lat i przewiduje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej gdy zachodzi stan niewypłacalności osoby fizycznej, chyba że dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Czas ogłoszenie upadłości konsumenckiej z roku na rok znacząco się skraca, a właśnie wcześniej jednym z najbardziej istotnych argumentów przemawiającym za ogłoszeniem upadłości w Wielkiej Brytanii był właśnie o wiele krótszy czas oczekiwania. Należy indywidualnie przeanalizować wszelkie plusy i minusy upadłości konsumenckiej w Polsce i Wielkiej Brytanii, lecz dla nas najistotniejszym faktem jest Brexit oraz tak naprawdę brak ustaleń dotyczących przyszłych uregulowań prawnych pomiędzy wspólnotą Europejską, a Wielką Brytania. Nie warto zwlekać z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, ponieważ sytuacja dłużników pogarsza się z dnia na dzień, rekomendujemy podjęcie działań w Polsce.