W praktyce bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której wspólnicy podejmują decyzję o zakończeniu działalności gospodarczej. W tym temacie mamy na myśli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prawną. Rejestracja działalności jest niezwykle prosta – można dokonać jej za pośrednictwem Internetu czy w formie aktu notarialnego. Z doświadczenia naszej kancelarii prawnej zakończenie działalności jest w tym kontekście nie tylko zdecydowanie bardziej skomplikowane, ale także dużo kosztowniejsze. W jaki sposób zakończyć działalność spółki z o.o.? Dlaczego warto skorzystać tym aspekcie z pomocy radcy prawnego? Dowiedz się właśnie tutaj!
W tym aspekcie niestety wszystko zależne jest od sytuacji indywidualnej. Decyzja o likwidacji lub ogłoszeniu upadłości pozostaje uzależniona od sytuacji, w której znajduje się Twoja firma. Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialności jest dość standardowym sposobem zakończenia działalności. W zasadzie jest ona w pełni dobrowolna i podejmowana przez zarząd spółki w sposób niezależny od podmiotów trzecich.
Upadłość to niestety w przeciwieństwie do likwidacji nadzwyczajna metoda kończenia działalności firmy np. wskutek niewypłacalności. Najczęściej przeprowadzana jest w formie postępowania upadłościowego przez sąd upadłościowy i nie w sposób samodzielny jak przy likwidacji. Jeśli Twoja spółka jest zadłużona i niewypłacalna, to bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wniosek o ogłoszenie upadłości.
W zasadzie najczęściej przeprowadzana jest ona samodzielnie przez członków zarządu. W tym sensie zarząd wchodzi w rolę tzw. likwidatora spółki i zobowiązany jest zakończyć wszystkie jej aktualne interesy. W praktyce oznacza to, że członkowie zarządu są odpowiedzialni za wypełnienie zobowiązań czy zajęcie się wierzytelnościami. Powołani w ten sposób likwidatorzy mają prawo do prowadzenia nowych interesów, ale tylko takich, które są konieczne do sfinalizowania bieżących spraw spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Likwidatorzy ogłaszając rozwiązanie spółki z o.o. otwierają likwidację. Tym samym wzywają wierzycieli do zgłoszenia swojej wierzytelności. W tym aspekcie wierzyciel ma trzy miesiące od ogłoszenia. Likwidatorzy po zabezpieczeniu interesów wierzycieli, dokonują podziału pozostałego majątku firmy pomiędzy wspólników.
Ponadto należy wspomnieć, że nieruchomości należące do spółki mogą zostać zbyte wyłącznie poprzez publiczną licytację, po cenie nie mniejszej niż ustalona przez wspólników na mocy uchwały. Dodatkowo umowa spółki lub uchwała wspólników może zawierać zapis, który pozwoli wyznaczyć inne osoby na likwidatorów spółki lub także sąd jest uprawniony do powołania likwidatorów.
Upadłość jest całkowicie odmienną instytucją od likwidacji. W praktyce wszczęcie postępowania następuje na wniosek osób uprawnionych do reprezentacji spółki bądź też z inicjatywy wierzycieli. Z reguły właściwe przeprowadzenie całego postępowania prowadzi do zwolnienia członków zarządu z odpowiedzialności za zobowiązania podmiotu. W tym aspekcie prawo nakłada obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości nie później niż w terminie trzydziestu dni od momentu, kiedy wystąpił warunek pozwalający na ogłoszenie upadłości. Postępowanie przeprowadza syndyk, który znajduje się pod nadzorem sądu. Wynika to z tego, że członkowie zarządu bądź wspólnicy nie dysponują majątkiem spółki trakcie postępowania upadłościowego.
Sprawy związane z zakończeniem działalności to częsty problem wśród naszych klientów. W praktyce niezwykle często nasza kancelaria prawna prowadzi we Wrocławiu, a także poza nim zarówno upadłości, jak i likwidacje szerokiego spektrum spółek. Jeśli zamierzasz skorzystać z takiego rozwiązania – skontaktuj się z nami! Nasi prawnicy i adwokaci zajmą się wszelkimi formalnościami!