Dobór odpowiednich stawek podatkowych do działalności gospodarczej w Polsce wymaga zrozumienia obowiązujących przepisów podatkowych i oceny specyfiki danej działalności. Wbrew pozorom jedynie wydaje się to proste. Konieczne jest przeanalizowanie Twojej firmy od podstaw, a także sprawdzenie tego, czy nie wpisuje się ona w np. niższe stawki podatkowe. Niezbędna w tym celu jest znajomość nie tylko przepisów, ale także interpretacji praktyki poszczególnych firm z perspektywy organów podatkowych. W tym aspekcie możemy Ci pomóc w ramach techtax.net.
W tym zakresie należy przeanalizować firmę klienta w kontekście kilku kluczowych kwestii.
Przede wszystkim stawki podatkowe mogą być dobierane w zależności od formy prawnej przedsiębiorstwa:
Każdą formę prawną obowiązywać mogą różne zasady opodatkowania. Przedsiębiorcy mają też do wyboru różne formy opodatkowania – podatek dochodowy na zasadach ogólnych, liniowy podatek dochodowy (19%), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek tonażowy. Wybór zależy od wielu czynników, w tym od wysokości przewidywanych przychodów. Różne formy działalności i różne metody opodatkowania mają też różne zasady dotyczące kosztów uzyskania przychodu. Ważne jest zrozumienie, które wydatki można odliczyć, aby optymalizować podatek. Dodatkowo jeśli firma ma obrót powyżej określonego progu, staje się podatnikiem VAT. Warto zastanowić się nad dobrowolnym zarejestrowaniem jako płatnik VAT nawet przed osiągnięciem tego progu, jeśli może to przynieść korzyści (np. możliwość odliczania VAT od zakupów).
W tej kwestii od razu warto sprecyzować, że optymalizacja nie polega na unikaniu zobowiązań wobec państwa. W tym zakresie dotyczy ona najczęściej zastosowanie właściwych stawek podatkowych, a także przywilejów podatkowych wynikających ze specyfiki działalności. Przykładem będzie VAT w przypadku np. usług medycznych. Do tego tego trzeba sprawdzić, czy firma kwalifikuje się do skorzystania z różnych ulg podatkowych, np. dla nowych inwestycji, działalności B+R, czy zatrudniania niektórych grup pracowników.
Optymalizacje podatkowe polegają na legalnym wykorzystaniu istniejących przepisów podatkowych w celu zminimalizowania obciążenia podatkowego. Obejmuje to różne metody i strategie, które pozwalają na zmniejszenie kwoty podatku należnego do zapłaty, nie naruszając przy tym obowiązujących praw.
Optymalizacja polega na pełnym i świadomym wykorzystaniu możliwości przysługujących Ci prawnie. Dodatkowo niejednokrotnie należy przemyśleć wewnętrzne struktury prawne i finansowe przedsiębiorstwa. Kluczowe bywa wykorzystanie spółek holdingowych czy trustów, które mogą oferować korzyści podatkowe. Możliwe jest także wykorzystanie różnic w przepisach podatkowych między krajami, np. poprzez przeniesienie siedziby firmy do jurysdykcji o niższym obciążeniu podatkowym. Optymalizacja podatkowa jest legalna, jednak różni się od unikania opodatkowania, które często polega na świadomym omijaniu obowiązków podatkowych, niekiedy przez stosowanie praktyk na granicy prawa lub jawnie niezgodnych z prawem. Optymalizacje podatkowe powinny być przeprowadzane z uwagą, aby nie przekształcić się w nielegalne unikanie zobowiązań.
Proponuje kontakt mailowy ze mną i zespołem podatkowo-księgowym KHG. Zajmujemy się sprawami dotyczącymi każdego przedsiębiorcy i mamy doświadczenie w praktycznie każdej branży. Analizujemy specyfikę każdego biznesu, a następnie dopasowujemy jej potrzeby do obowiązujących przepisów. Napisz do nas i przedstaw nam swój pomysł, a my znajdziemy odpowiednie rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.