Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Niestety sytuacja za wschodnią granicą nadal pozostaje w dość dużym stopniu niepewna. Ukraina nadal zmaga się z konfliktem zbrojnym, co niezwykle negatywnie wpływa na prowadzenie biznesu. Gospodarka została spowolniona i z pewnością niekorzystnie przekłada się na zyski poszczególnych przedsiębiorców. Wiele firm wskutek tej sytuacji decyduje się na relokację do innych państw i w tym m.in. do Polski. Cała procedura może jednak okazywać się niejednokrotnie nieco skomplikowana. Na co zwrócić uwagę dokonując relokacji firmy do Polski?
Więcej dowiesz się na szkoleniu, które poprowadzimy dla Ciebie 23 czerwca o godz. 15:00 w Instytucie Praw Migrantów! Spotkanie odbędzie się we Wrocławiu przy ul. Ruskiej 46a/202.
Podmioty gospodarcze z Ukrainy mogą przenieść swój biznes z Ukrainy do Polski. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorców, którzy obecnie mają zdecydowanie trudniejsze warunki do prowadzenia działalności. Wielu obecnie musiało również całkowicie jej zaprzestać. Relokacja jest możliwa, oznacza jednak konieczność spełnienia pewnych wymogów formalnych. W celu przeniesienia swojego dorobku do Polski należy uzyskać prawo do legalnego pobytu. Kolejną kwestią jest zadbanie o to, aby został przydzielony numer PESEL. To są absolutne podstawy, a warunków jest nieco więcej.
Po nadaniu numeru PESEL kolejnym krokiem jest już rejestracja działalności w Polsce. Od tego momentu jesteś już w dość dużym stopniu traktowany pod kątem prawnym jak obywatel kraju. Oznacza to, że wybrać możesz formę prawną prowadzenia działalności przewidzianą w przepisach. Tutaj niejednokrotnie polecana jest jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG), która jest prosta i nie wymaga m.in. kapitału początkowego. Wadą jest jednak odpowiedzialność za zobowiązania podmiotu. Cała procedura pozostaje przy tym w pełni bezpłatna i możliwa do przeprowadzenia w ramach sesji online.
Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Oprócz tego będzie niezbędna jeszcze rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a także posiadanie rachunku bankowego w Polsce, który ułatwi pracę z poszczególnymi instytucjami. Warto również przemyśleć skorzystanie z usługi księgowej, gdyż przepisy podatkowe związane z Nowym Ładem bywają nieco skomplikowane.
Tutaj z pewnością warto polecić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Forma prawna jest niezwykle wygodna z perspektywy rejestracji, gdyż można ją założyć w systemie S24. Ponadto zapewnia ona pewną niezależność w stosunku do zobowiązań podmiotu. Możliwe jest również zakładanie spółki tradycyjnie, ale to wymaga pomocy notariusza. Z drugiej strony jednak standardowa rejestracja pozwala na dopasowanie statutu w sposób bardziej bezpośredni do potrzeb danego biznesu, niż ta sama procedura dokonywana online.
Polecam w takim wypadku skorzystać z naszego szkolenia! Ponadto w razie pytań udzielę Ci szczegółowego doradztwa w zakresie relokacji! Zajmę się w Twoim imieniu formalnościami i pomogę Ci w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Dopilnuję, abyś zarejestrował firmę w kraju, a także zadbam o wszystkie niezbędne kroki związane z dokumentami migracyjnymi dla pracowników i innych osób. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skontaktuj się ze mną!
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.