Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności. W tym aspekcie warto jednak mieć na uwadze, że pomiędzy momentem zawarcia umowy spółki, a chwilą wpisu spółki do rejestru KRS – funkcjonuje ona w formie tzw. spółki z o.o. w organizacji. Tymczasowa forma posiada uprawnienia charakterystyczne dla tzw. ułomnych osób prawnych. Oznacza to, że do momentu wpisu istnieją podmioty odpowiedzialne za jej zobowiązania majątkiem osobistym. Kto odpowiada więc za spółkę w organizacji? Czy wspólnicy spółki w organizacji ponoszą odpowiedzialność? Dowiedz się więcej w tym artykule!
Spółka z o.o. w organizacji powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Okres pomiędzy zawarciem i wpisem ma na celu w szczególności przygotowanie podstaw ekonomicznych oraz funkcjonalnych pod działanie przyszłej spółki. W praktyce w tym czasie wybierane są m.in. organy spółki i gromadzony jest kapitał określony w umowie spółki. Pomimo tymczasowości spółka w organizacji ma prawo nabywać prawa i własność nieruchomości. Dodatkowo możliwe jest również zaciąganie zobowiązań. To właśnie dlatego niezbędne jest doprecyzowanie kto ponosi odpowiedzialność w spółce z o.o. w organizacji. Jeśli już na tym etapie jest powołany zarząd, to właśnie jemu przypada reprezentacja. W innym wypadku ta kwestia przypada pełnomocnikowi powołanemu przez wspólników.
Odpowiedzialność ponoszą osoby działające w imieniu spółki. Będzie to więc wspomniany wcześniej zarząd, jeśli został powołany lub pełnomocnik. Członkowie zarządu za zobowiązania odpowiadają solidarnie ze spółką i roszczenia kierowane są bezpośrednio do nich pomijając majątek spółki.
Trzeba koniecznie wspomnieć, że w ramach spółki z o.o. w organizacji, wspólnicy odpowiedzialność mogą ponosić swoim majątkiem za zobowiązania spółki w organizacji do wartości niewniesionego wkładu na objęte udziały. Odpowiedzialność w tej sytuacji wygasa wraz z momentem wniesienia pełnego wkładu za udziały. Wspólnicy podobnie jak zarząd i osoby działające w imieniu spółki odpowiadają solidarnie.
Wniesienie pełnego wkładu na udziały przez wspólnika powoduje wygaśnięcie odpowiedzialności. W przypadku osób działających w imieniu spółki z o.o. w organizacji zwolnienie z odpowiedzialności następuje natomiast wskutek zatwierdzenia ich czynności przez zgromadzenie wspólników.
Wbrew pozorom wielu przedsiębiorców zastanawia nad tym, która forma prawna będzie dopasowana w jak największym stopniu do profilu działalności. Każdy przypadek jest nieco inny i wymaga zupełnie odmiennego podejścia. Polecamy w tej kwestii konsultację, Skontaktuj się z nami! Doradzimy Ci w jaki sposób prowadzić biznes w Polsce! Nasi adwokaci i prawnicy zajmą się wszelkimi kwestiami formalnymi za Ciebie!