Nareszcie przeszedłeś przez żmudną procedurę rejestracyjną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w KRS (bądź tą przyspieszoną przez system s24) i zastanawiasz się czy to koniec wszelkich formalności? Już jesteś na półmetku swoich działań!
Od dnia zawarcia umowy spółki masz 14 dni na złożenie prawidłowo wypełnionej deklaracji PCC-3. Podstawą opodatkowania jest wysokość kapitału zakładowego pomniejszonego o koszt wpisu do KRS i głoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Stawka podatku PCC wynosi 0,5%.
Następnie koniecznie należy zgłosić w Urzędzie Skarbowym tzw. dane uzupełniające – czyli NIP-8. W zgłoszeniu podaje się m.in. nazwę firmy, rachunki bankowe, miejsce prowadzenia działalności, dane poszczególnych wspólników. Należy go złożyć w terminie 21 dni od dnia dokonania wpisu w KRS lub w ciągu 7 dni, o ile przedsiębiorca zamierza odprowadzać składni na ubezpieczenie społeczne. Urząd później sam przekaże w Twoim imieniu informacje do GUS i ZUS.
Jeżeli przy rejestracji spółki do KRS nie złożyłeś oświadczenia członków zarządu, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, to masz 7 dni od dnia wpisu na przedłożenie do Sądu niniejszego dokumentu.
Dodatkowo jeżeli chcesz być „vatowcem”, albo zgodnie z przepisami musisz nim być, to na co najmniej 7 dni przed pierwszą transakcją handlową należy złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego o rejestrację jako podatnika VAT przed rozpoczęciem dostarczania towarów, bądź świadczeniem usług.
Warto także pamiętać, że spółka jest podatnikiem podatku od osób prawnych – CIT – podatek 19% lub 9% w przypadku małych lub rozpoczynających działalność przedsiębiorców. Płacony jest przez spółkę z o.o. od osiągniętych przez nią w danym roku podatkowym dochodów. Wspólnicy spółki także płacą podatek 19% od wypłacanych im dywidend i innych dochodów pochodzących z udziału w zyskach osób prawnych.
Oprócz powyższych obowiązków pamiętać należy również o konieczności uzyskania zezwoleń. Jeżeli Twoja działalność jest regulowana – należy zgłosić jej rozpoczęcie do odpowiedniej instytucji. Przy wielu rodzajach działalności konieczny będzie także zakup i rejestracja kasy fiskalnej.