Bieżący rok dla wielu przedsiębiorców i nie tylko, kojarzył będzie się nie tylko z ogromnym zmianami w regulacjach, ale również utratą pewnych wymiernych korzyści, które czerpali dotychczas. W praktyce jednak Nowy Polski Ład to nie tylko minusy! Przykładem będzie Estoński CIT, który stał się niezwykle przystępnym rozwiązaniem w szczególności dla mniejszych firm. W tym artykule skupimy się jednak na kolejnym plusie Polskiego Ładu, którym jest spółka komandytowo-akcyjna. Jakie zalety obecnie posiada? Kiedy warto skorzystać z tej formy prowadzenia działalności? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
W zasadzie jest to osobowa spółka handlowa, która charakteryzuje się dwoma typami wspólników – są to akcjonariusze i komplementariusze. Akcjonariusze zapewniają spółce kapitał i oczekują w zamian zysku, natomiast komplementariusze stanowią zarząd. Tylko w spółce komandytowo-akcyjnej zarząd ponosi ryzyko za zobowiązania podmiotu prawnego. Spółka jest podatnikiem CIT i jeśli osiągnie dochód, to właśnie od niego uiszczany jest podatek. Warto wskazać, że nie występuje podwójne opodatkowanie, gdyż komplementariusze mogą odliczyć od własnego PIT-u już zapłacony wcześniej CIT.
W praktyce, jeśli zamierzasz działać w ramach spółki komandytowo-akcyjnej, to zobowiązany zostaniesz do zapłacenia wyłącznie 19%. Oprócz tego nie jest konieczna opłata ZUS, brak konieczności opłacania składki zdrowotnej Nowym Ładzie, a także daniny solidarnościowej. Trzeba także dodać, że spółka komandytowo-akcyjna musi posiadać statut w formie aktu notarialnego. Dodatkowo niezbędne jest aby akcje, które zostały wyemitowane – zarejestrować w rejestrze akcjonariuszy, który prowadzony jest przez dom maklerski.
Akcjonariusze oprócz tego mogą skorzystać z ulgi dywidendowej, jeśli są oni rezydentami w Polsce i posiadają co najmniej 10% w spółce. W tym wypadku wypracowaliśmy jednak pewne rozwiązania, które pozwalają zapewnić sobie więcej bezpieczeństwa nawet, jeśli komplementariusze odpowiadają za zobowiązania.
Przykładowo, jeśli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie współpracowała z Twoimi klientami, a komandytowo-akcyjna będzie podwykonawcą to zyskasz w ten sposób zarówno benefity w postaci bezpieczeństwa, jak i korzystniejszych stawek podatkowych. Niestety taki schemat jest możliwy do zastosowania wyłącznie w handlu. Znacznym atutem będzie również to, że zaliczki na poczet zysku będą bez limitu. Minusem nadal jednak mogą być dość spore koszty prowadzenia.
Decyzja tego typu wymaga odpowiedniej analizy na gruncie nie tylko prawnym, ale i ekonomicznym. Jeśli zastanawiasz się na założeniem lub przekształceniem swojej firmy – skontaktuj się ze mną! Dopasuję najbardziej korzystną formę prowadzenia działalności do potrzeb Twojego biznesu. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu! Sprawdź sam!
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.